İstanbul'da ulaşım ‘Akıllı şehir projesi’ ile rahatlayacakİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş, IBM Türk ve Vodafone işbirliğiyle geliştirilen ‘İstanbul Hareket Halinde’ projesiyle megakentin toplu taşımada yaşadığı kontrolsüz yoğunluk sorununa çözüm getirmeyi hedefliyor.
‘Akıllı şehir projesi’ olarak adlandırılan uygulama ile toplu taşıma kullanan halkın yoğunluk haritasının çıkarılarak, otobüs, metro ve raylı sistemin optimizasyonu sağlanacak.
Sonuçlar 4 yıl sonra
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş Genel Müdürü Ömer Yıldız, şunları söyledi: “Önümüzdeki 4 yıllık dönemde İstanbul’a 80 kilometrelik raylı sistem hattı eklenecek. 2023 yılına kadar toplam 30 milyar liralık yatırım yapılacak ve İstanbul’un raylı sistem uzunluğu 640 kilometreye ulaşacak. Yapılan yatırımların iyi işletilmesi gerekiyor. İnsanların nereden nereye gittiğini görmek için, İstanbul’u 450 alt bölgeye ayırdık. Vodafone ve IBM Türk ile işbirliğine giderek insanların en çok kullandığı hatları tespit edeceğiz. Ayırdığımız bölgelerde hane anketi yaparak en çok kullandıkları güzergahları da tespit edeceğiz. Bunun sonucuna ulaşmak en az 4 yıl alacak.”
Bilgiler anonim alınacak
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray da İstanbul’un sürdürülebilir geleceği için ‘m- şehir’ uygulamalarını devreye aldıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Vodafone kullanıcılarının konum bilgilerini, anonim olarak alıp, bir yoğunluk haritası oluşturacağız. Mobil iletişim teknolojileri aracılığıyla Türkiye’de daha sürdürülebilir iş modelleri, dolayısıyla daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmayı hedefliyoruz. Mobil iletişim tabanlı akıllı yaşam teknolojilerinde sahip olduğumuz bilgi birikimini toplumun yaşam kalitesini iyileştirmede kullanmak ve tüketicilerin gündelik yaşamlarını olumlu şekilde etkilemek öncelikli hedefimiz. Bu proje aynı zamanda Vodafone’un faaliyet gösterdiği ülkelerde karbondioksit emisyonunu ve maliyetleri azaltmak üzere belirlemiş olduğu eylem planına da katkı sağlaması açısından önem taşıyor.”
Önceden tespit edecek
IBM’in ilk olarak 2008 yılında tanıttığı akıllı gezegen fikrinin ilk kez İstanbul’da gerçekleştirildiğini söyleyen IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, “İnsanların şehrin neresinden nereye hareket ettiğini, hangi sıklıkta hangi taşıtı kullandığını gerçek zamanlı inceleyebileceğiz. Günlük ulaşımları takip ederek, yolcu trafiğinin nerede sıkışabileceğini önceden tespit edebileceğiz. Bu sayede ana arterlerdeki sıkışıklığın önüne geçilecek. Biz IBM olarak veri madenciliği konusundaki tecrübemizle sorunun çözümlenmesine katkıda bulunacağız” dedi.
1 metro hattı 20 şeritli otoyola eşit
ULAŞIM A.Ş Genel Müdürü Ömer Yıldız, “1950’de nüfusu 10 milyonu aşan mega şehir sayısı 2 iken, bugün 22’ye yükseldiğini belirterek “Nüfusu 500 bin civarında olan şehirlerde otobüs destekli özel otomobil kullanımı, ulaşım için yeterli olsa da İstanbul gibi mega şehirlerde çözüm değil. Çözümü, metro gibi ulaşım sistemlerinde aramak gerekir. Bir metro hattı 20 şeritli otoyol trafiğine eşit yolcu akımını taşıyabilir.

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.