İzmir’e 100 yeni otobüs daha geliyorİzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZULAŞ AŞ’nin Otokar firmasından satın alacağı 100 adet otobüsle ilgili protokol törenle imzalandı.
Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra başta İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Hülya Güven, Oğuz Oyan, Mustafa Moroğlu ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç olmak üzere çok sayıda belediye başkanı ve meclis üyesi ile siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulaşımdaki hedeflerinin mutlaka ve mutlaka metro, banliyö ve tramvay gibi elektrikle çalışan raylı sistem yatırımlarına ağırlık vermek ve deniz ulaşımını daha yoğun kullanmak olduğunu söyledi.
Yatırım olanaklarının büyük bir bölümünü bu yönde kullanarak, İzmirlileri konforlu, hızlı ve emniyetli bir şekilde taşımayı hedeflediklerini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, bu sayede tüm belediyeler açısından büyük bir yüke dönüşen ulaşım sübvansiyonunu da minimuma indirebileceklerini belirtti.
Başkan Aziz Kocaoğlu, bugün toplu ulaşım alanında ESHOT’un 1400 otobüsle günde 860 bin, İZULAŞ’ın 400 otobüsle 200 bin yolcu taşıdığını, Metro’da 180 bin, İZBAN’da ise 155 bin olan günlük yolcu sayısının da her geçen gün arttığını dile getirdi. İZBAN’daki yolcu sayısının yeni çekerlerin katılımı ve TCDD ile birlikte yapılacak bazı düzenlemelerle birlikte 300 bine çıkabileceğini sözlerine ekleyen Başkan Kocaoğlu, metroda ise hattın Üçkuyular’a ulaşmasıyla mevcut sayının 350 bine ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.
GEMİ İHALESİ TAMAM
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, almayı planladıkları 15 adet yeni nesil körfez gemisinin ihalesinin tamamlandığı ve sözleşme aşamasına gelindiğinin de müjdesini verdi. İhaleyi Yalova’dan yerli bir firmanın kazandığını açıklayan Başkan Kocaoğlu, “Gemilerimiz 550 günden başlayarak partiler halinde devreye girecek. Hem kentimize hem de gemi sanayimize hayırlı olsun.” dedi.
Körfez’de günlük yolcu sayısının 35 bin civarında olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, iskele sayısı ve seferleri artırarak bu sayının da çok daha yukarılara taşınacağını aktardı.
ESKİ OTOBÜS KALMAYACAK
Sekiz yıl önce göreve başladığı dönemde ulaşım filosunda sadece 12 adet engelli otobüsü bulunduğunu da hatırlatan Kocaoğlu, “Bugün filomuzun yüzde 70’i engelli otobüslerinden oluşuyor. ESHOT’a 150 yeni otobüs aldık. 300 adet daha alacağız. İZULAŞ’a da yıl sonuna kadar 200 otobüs alınmış olacak. Yeni nesil, karbon salınımı düşük, çevreci, klimalı ve engelli vatandaşların da kullanabileceği otobüsleri satın alıyoruz Kısa süre içinde filomuzda eski otobüs kalmayacak.” diye konuştu.
GÖRGÜÇ: GURURLUYUZ
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son dönemde yaptığı bütün faaliyetleri yakından takip ettiklerini dile getirdi. Görgüç, “Yollar ve ulaşım istemleri İzmir’in iyi ve yaşanabilir bir şehir haline gelmesi açısından çok önemli. Büyükşehir Belediyesi’nin bu yöndeki olumlu çabalarına katkıda bulunmaktan bizler de gurur duyuyoruz.” dedi.
Çok sayıda ödül alan otobüslerinin çevreci özellikleriyle beğeni topladığını ve Avrupa’nın dört ayrı ülkesinde de kullanıldığını vurgulayan Görgüç, “Uzun ömürlü, düşük işletme maliyetli araçlarımızı bir an önce servise koymak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.
Tören sonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç alım sözleşmesini birlikte imzaladı. Genel Müdür Görgüç Başkan Kocaoğlu’na Büyükşehir Belediyesi için üretilecek otobüslerin bir maketini de hediye etti.
YENİ OTOBÜSLERİN ÖZELLİKLERİ
Otokar tarafından İzmir için üretilecek ‘Kent’ serisi otobüsler, alçak tabanıyla engelli binişine uygun özelliklerde olacak. Klimalı, dijital semt levhalı otobüsler konforlu bir yolculuk için gereken tüm unsurları bünyesinde barındıracak. 12 metre uzunluğunda, çevreci motoruyla dikkat çeken yeni otobüsler, sahip olduğu geri vites kamerasıyla da sürüş güvenliği açısından gelişmiş imkânlar sunuyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.