Üçyol-Üçkuyular Metrosu'nun birinci etabı İzmirspor ve Hatay istasyonları arasında test sürüşleri Başladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında ‘ansızın açabiliriz’ dediği Üçyol-Üçkuyular Metrosu’nun birinci etabını oluşturan İzmirspor ve Hatay istasyonları arasında yolcusuz test sürüşlerine başlandı. Geçtiğimiz aylarda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımı ile Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova Evka 3 Metro Hattı’nı açan Büyükşehir Belediyesi, toplam uzunluğu 1.5 kilometreyi bulan bu hatta son rötuşları yapmaya başladı. Belediye yetkilileri, Bornova’daki deneme seferlerinin 23 hafta sürdüğünü İzmirspor ve Hatay istasyonları arasındaki 1.5 kilometrelik hattaki test sürüşlerinin ne kadar süreceğini ise, yolcusuz deneme seferlerinde elde edilen sonuçların belirleyeceğini söyledi.
TEMEL BAYKAL ATTI
2005 yılında dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal tarafından temeli atılan fakat ihaleyi alan yüklenici firmaların şartnameye uymadıkları gerekçesiyle sözleşmelerin feshedilmesi ile büyük sıkıntı yaşanan Üçyol-Üçkuyular Metro Hattı’nda ışık göründü. Yaklaşık 7 yıl süren inşaat çalışmalarının ardından toplam uzunluğu 5.5 kilomletreyi bulan hattın tamamı olmasa da 1.5 kilometrelik bölümünü kapsayan İzmirspor ve Hatay istasyonları için geri sayım başladı.
SET, TÜNELE İNDİ
Geçtiğimiz hafta hatta indirilen metro seti İzmirspor ile Hatay arasında gidiş geliş seferlerine başladı. Belediye yetkilileri, istasyonlarda ve tünelde her türlü çalışmanın sona erdiğini, tren setinin hat üzerinde yolcusuz seferlere başladığını belirtti. Tren setinin hat üzerinde ilerlerken özellikle istasyonlarda vagon ile istasyon arasında sürtünme olup olmadığına bakıldığını belirten yetkililer, yolcusuz deneme seferlerinin tamamlanmasıyla birlikte yolculu deneme seferlerine başlanacağını söyledi.
Adım adım metro
* İlk ihale Mart 2005’te gerçekleşti. Bayındır İnşaat firması 90 milyon 898 milyon 248 bin TL’ye ihaleyi aldı.
* 2 Haziran’da 2005’te Deniz Baykal, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la birlikte temel attı. Hattın 24 ayda yani 2 Haziran 2007’de tamamlanması öngörüldü.
* İlk kazma 5 Temmuz 2005’te vuruldu.
* 14 Şubat 2006 tarihinde Büyükşehir Belediyesi Bayındır İnşaat’a ihtar çekti.
* Kasım 2006’da ihale iptal edildi.
* 23 Ocak 2007’de ikinci kez ihaleye çıkıldı.
* 3 Nisan 2007’de ihaleyi Bozoğlu aldı.
* İtirazlar nedeniyle Bozoğlu ile sözleşme ancak 8 Mayıs’ta imzalanabildi.
* 31 Ekim 2008’de bitmesi gereken iş, verilen 15 aylık süre uzatımı ile 2010 Ocak ayına kaldı.
* Ancak, Bozoğlu İnşaat, çalışmaları durdurunca belediye 2009 yılı 13 Ağustos’ta bu firmayla yaptığı sözleşmeyi de feshetti ve yeni ihale sürecini başlattı.
* Projeyi bölerek ihale etmeyi kararlaştıran Büyükşehir Belediyesi, 5 Ekim’de ilk etabı oluşturan İzmirspor ve Hatay istasyonları için ihaleye çıktı.
* İşi, ÖZTAŞ Firması aldı.
* İşin tamamlanması için 510 günlük süre öngörüldü. Fakat verilen süre uzatımları ile bugünlere kadar gelindi.Kaynak : Yeni Asır

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar