Konya Tramvayının Tarihi

konyanin emektar tramvayi ogrencilere katki saglayacak
konyanin emektar tramvayi ogrencilere katki saglayacak

Konya’da tramvay daha yüzyılın başından biliniyordu.1917’de Konya valiliği yapan Sadrazam Avlonyalı Ferit Paşa da Selanik’te elektrikli tramvay devreye girince oradaki atlı tramvayı Konya’ya naklettirdi. Atlı tramvay Atatürk anıtından sonra Gazi Lisesi’nden geçerek eski Park Sineması’na ulaşırdı. Hükümet Konağı’ndan hareket eden ikinci tramvay ise Sultan Selim Camii’ne kadar gidiyordu. 30 kilometreyi aşan atlı tramvayın Konya macerası da çok sürmedi; 1930’a kadar yolcu ve yük taşıyan tramvaylar bu tarihten itibaren kaldırıldı.

TRAMVAY, KONYA’NIN 90 YILLIK KÜLTÜRÜ


İlk olarak 1917 yılında Selanik’ten sökülerek Konya’ya getirilen ve atların yardımıyla çekilen tramvayların yerini artık elektrikli modelleri aldı. Bir günde yüzlerce sefer yapan, yüzlerce kilometre yol kat eden ve binlerce insanı evine, işyerine ve okuluna taşıyan tramvaylar, 90 yıl önce olduğu gibi Konyalılar’a hizmet veriyor. İlk olarak dönemin Belediye Başkanı Muhlis Koner’in çalışmasıyla 1917 yılında Selanik’ten sökülerek Konya’ya getirilen tramvaylar, atların yardımıyla çekiliyordu. Yazlık ve kışlık olarak iki çeşit olan tramvaylarda birinci ve ikinci mevki bulunmuyordu. Oldukça yavaş ilerleyen atlı tramvayların gün geçtikçe yolcu sayısı azaldı.

konyanin atli tramvaylari
konyanin atli tramvaylari

OTOMOBİLCİLER ŞİRKETİ TRAMVAYLARIN ÖNÜNÜ KESTİ

Konya’da aynı dönemde kurulan otomobilciler şirketi, iki adet küçük otobüs getirerek istasyon-hükümet önü seferlerine başlayınca tramvaylara rağbet giderek düştü ve 1924 yılında dönemin belediye başkanı tarafından hizmetten kaldırıldı. Tramvaylar hurdaya ayrılırken, tramvay rayları eritilerek elektrik direği olarak kullanılmaya başlandı. Aradan gecen 63 senenin ardından 1987 yılında mevcut otobüslerin yolcu yükünü kaldıramaması ve üniversite kampusunun uzak oluşunun yakıt masrafını arttırması nedeniyle Alaaddin-Kampus arasında bir tramvay hattı yapılması kararı alındı. 1987 yılında başlanan çalışmalar neticesi 1992 yılında Alaaddin-Cumhuriyet, 1995 yılında ise Alaaddin-Kampus arasındaki tramvay yolu tamamlandı ve seferlere baslandı. 19 kilometre uzunluğundaki hafif raylı sistem hattı ile bir gün içinde yaklaşık 110 bin yolcu taşınıyor. Eskiden sadece en fazla 20 yolcu alabilen ve atların çektiği tramvaylar artık bir seferde 300’e yakın yolcu taşıyabiliyor ve gücünü elektrikten alıyor.

konyanin ilk elektrikli tramvaylari
konyanin ilk elektrikli tramvaylari

ALMAN YAPIMI TRAMVAYLAR 1992’DE HİZMETE GİRDİ

Almanya’nın 1940-1970 yıllarında kullandığı ve artık Almanya caddelerinde bar olarak kullanılan tramvaylar, Konya’da toplu ulaşım hizmetlerini veriyor. Konya Tramvayı 1986’da projelendirildi ve 1992’de hizmete girdi. Zafer-Kampus arasında 24 saat aralıksız çalışan 60 tramvay, Konya’nın kent içi ulaşımının omurgasını oluşturuyor. Özellikle de Konya’nın en kalabalık mahallelerinden Bosna-Hersek’te oturanlar özellikle tramvayları tercih ediyor. Ve yolcuların hepsi tramvayların değişmesini, değişmese bile en azından klima takılmasını dört gözle bekliyor.

konyanin alman yapimi tramvaylari
konyanin alman yapimi tramvaylari

Kaynak : Memleket


İlk yorum yapan olun

Yorumlar