Muş’a Hızlı Tren Gelmeyecek

HT CAF YHT - TCDD Hızlı Tren
HT CAF YHT - TCDD Hızlı Tren

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Erzincan-Muş arasında hızlı tren çalışması bulunmadığını ama Erzincan-Muş Konvansiyonel Demiryolu Hattı çalışmalarının devam ettiğini belirtti.


Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Muş Milletvekili Demir Çelik’in, Ulaştırma Bakanlığı’na sunduğu hızlı tren projesiyle ilgili soru önergesine cevap geldi. 1948 yılından bu yana demiryollarına herhangi bir önemin verilmediğini savunan Demir Çelik, o yıldan bu yana karayolu ulaşımına ağırlık verildiğini kaydetmişti.

Muş Hızlı Tren

Çelik, Bakan Binali Yıldırım’a Muş, Erzincan, Tunceli ve Bingöl hattında hızlı tren projesi bulunup bulunmadığını sordu. Çelik’in soru önergesini yazılı olarak cevaplandıran Bakan Binali Yıldırım, Erzincan-Muş arasında hızlı tren çalışması bulunmadığını belirtti. Bakan Yıldırım şunları kaydetti; “Ancak, Bakanlığımız yatırım programında yer alan Erzincan-Muş Konvansiyonel Demiryolu Hattının Etüt Proje ihalesi yapılarak 18 Ekim 2010 tarihinde işe başlanılmıştır. Uygulama proje çalışmaları devam etmekte olup, 2012 yılının ikinci yarısında tamamlanması planlanmaktadır.

Erzincan-Muş Demiryolu Hattının uzunluğu 198 kilometre olup, güzergah Erzincan Yedisu Karlıova Yorgançayır Tepeköy Akçan ve Muş olarak belirlenmiştir. Söz konusu güzergahta tünel, köprü ve viyadükler yoğun olarak Büklümdere-Tepeköy mevkileri arasında inşa edilecektir. Erzincan-Muş Demiryolu hattının proje çalışmaları tamamlanıp, inşaat çalışmalarına başlanılmadan önce kamulaştırma işlemleri yapılacaktır.

İşin proje çalışmaları tamamlandığında yaklaşık yapım maliyeti ortaya çıkacaktır. Söz konusu projenin araştırmaları Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) çalışmalara kapsamında yapılmış olup, denetlemeleri Bakanlığımız tarafından yapılacaktır.”


İlk yorum yapan olun

Yorumlar