Sivas gar binasıyla ilgili kararı Sivas halkı verecek

Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı hemşehrimiz Habib Soluk, Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında yapılacak gar binasıyla ilgili projeye Sivas halkının karar vereceğini söyledi.
Soluk, gazetemize yaptığı açıklamada, Yüksek Hızlı Tren projesi kapsamında kente yapılacak olan gar binasıyla ilgili 4 adet projenin olduğunu belirterek, “Projelerin hepsi birbirinden farklı. Bu projeleri Sivas halkının beğenisine sunacağız ve en çok kabul gören projeyi inşa edeceğiz” dedi.
Yüksek Hızlı Tren projesinin Sivas için büyük bir kazanç olduğunu ve proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki yolculuk süresinin yaklaşık 2 saate düşeceğini ifade eden Soluk, Sivas halkının her şeyin en iyisine layık olduğunu söyledi.
Projenin tamamlanmasının ardından Sivaslıların konforlu bir seyahat yapma imkanı bulacağını dile getiren Soluk, olağanüstü bir durum olmadığı takdirde 2015 yılının sonuna kadar Ankara-Sivas hattını bitirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın Sivas ziyareti sırasında proje çalışmalarını incelediklerini ve hızlı tren garıyla ilgili 4 alternatif projeye baktıklarını da söyleyen Soluk, gar binası ve diğer tesislerin fikir projelerinin her birinin kendisine göre avantajları ve dezavantajları olduğunu söyledi.
Gar binasıyla ilgili projeler hakkında kararı Sivas halkının vermesini daha uygun bulduklarını dile getiren Soluk, “1 ay süreyle yeni bir internet sitesi açılacak ve 4 proje Sivas halkının beğenisine sunulacak. Hemşehrilerimiz 1 ay süreyle gerek gar yerini, gerekse alana yapılacak terminal binasını ve diğer tesisleri inceleme fırsatı bulacak. 4 alternatif projeyi hemşehrilerimiz değerlendirme fırsatı bulacak ve karar verecek. 13 Eylül’de Ankara Sivas Günleri programıyla projeleri beğeniye sunacağız. 1 ay sonunda hemşehrilerimizden elde ettiğimiz bilgiler, fikirler Devlet Demiryolları tarafından değerlendirilip nihai karar verilecek. Önemli olan proje Bakanlığımızın karar vermesi değil. Burayı Sivas halkı kullanacak ve karar verecek olanda Sivas halkıdır. Hemşehrilerimizin düşüncelerini ve fikirlerini bu noktada önemsiyoruz” dedi.
“EN FAZLA YATIRIM ALAN İL SİVAS”
Yüksek Hızlı Tren projesinin yanı sıra ulaştırma alanında kentte birçok yatırımların yapıldığının da altını çizen Soluk, bu yatırımların en önemlisinin bölünmüş yollar olduğunu söyledi.
Sivas’ın Türkiye’de bölünmüş yollar açısından en fazla yatırım alan ilk 5 il arasında yer aldığını ifade eden Soluk, Cumhuriyet tarihi boyunca kente yapılan bölünmüş yol miktarının 24 kilometre olduğunu, son 9 yılda yapılan yatırımlarla bu miktarı 27 kat artırdıklarını söyledi.
Yapılan yatırımlarla Sivas’ın otoyol kalitesinde yollara sahip olduğunu dile getiren Soluk, Sivas-Malatya karayolunun bölünmüş yol yapılması içinde çalışmaları tamamladıklarını, en kısa sürede yol yapımına başlanacağını söyledi.
“YATIRIMLARIMIZ DEVAM EDECEK”
Sivas’a yapılan yatırımların hız kesmeden devam edeceğini söyleyen Soluk, ulaşım ve haberleşme alanında Sivas’ın sorun yaşamayan bir il olacağını belirtti.
Soluk, “Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı il olan şehrimiz her şeyin en güzeline layık. Hükümetimiz ve bakanlığımız da bu bilinçle Sivas’a ayrı bir önem veriyor ve yatırımlarını bu noktada gerçekleştiriyor. Cumhuriyet’in ilk yıllarından son 9 yıla kadar yapılan yatırımların kat kat fazlasını alan ilimiz bundan sonrada yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya devam edecektir. Şehrimiz geçmişindeki önemini ve değerini günümüzde de kazanacak ve hak ettiği konuma kavuşacaktır” dedi.


Kaynak : Yeni ülkesohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar