İstanbul’da Raylı Sistem Taşımacılığı ve Mevcut Raylı Sistem Ağı

İstanbu’un çok merkezli ve farklı bir yerleşim yapısına sahip olması ve gerçekleşen hızlı gelişim ve değişim potansiyeli dikkate alındığında mevcut raylı sistemin ihtiyaca arzu edilen ölçüde cevap vermediği görülmektedir.


İstanbul Büyükehir Belediyesi tarafından ulaşım problemlerinin giderilmesine yönelik raylı sistemlerin gelişmesine olanak sağlayacak çeşitlilikte çözümler üretilmektedir.

Genel İşletme Bilgileri

İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin işletmeciliğini üstlendiği hatların başında İstanbul Metrosu gelmektedir. Şişhane-Atatürk Oto Sanayi arasında hizmet veren metronun hat uzunluğu 15,65 Km dir. 10 istasyonda 12 araçla (dörtlü dizi) hizmet sunan metro, günde 231.163 yolcuya hizmet vermektedir.

Ulaşım A.Ş. ‘nin işletme hizmeti verdiği bir diğer hat olan Aksaray- Otogar-Havalimanı hafif metrosu, günde yaklaşık 252.289 yolcu taşıyarak Aksaray-Havalimanı arasındaki 18 istasyonu 31 dakikada kat ederek kent içi ulaşımın yoğunluğunu ciddi oranda azaltmaktadır.

Toplam uzunluğu 14 km’yi bulan ve günde 215.484 yolcuya hizmet veren Kabataş -Zeytinburnu arası cadde tramvayı özellikle tarihi yarımadada hızlı ve konforlu ulaşım imkanı sağlamaktadır. Zeytinburnu-Bağcılar uzatması ile birlikte Bağcılar’a kadar uzamış olan bu hat, Zeytinburnu ve Aksaray istasyonlarında hafif metroya Kabataş Taksim füniküler hattı ile de İstanbul Metrosuna bağlanarak kent içi raylı sistemlerde “tam entegrasyon” sağlanmıştır.

Habibler-Topkapı tramvay hattı 15 km hat uzunluğu ve 22 istasyonu ile günde yaklaşık 60.000 yolcuya hizmet vermektedir.

2009 Yılı Yolcu Memnuniyeti Araştırması

İstanbul Ulaşım A.Ş. 2009 Mayıs ayında M1 Aksaray-Havalimanı Metro, M2 Şişhane-A.O.S Metro, T1 Zeytinburnu-Kabataş Tramvay, T2 Zeytinburnu-Bağcılar Tramvay, T4 Habibler-Topkapı Tramvay, F1 Taksim-Kabataş Füniküler hatlarında ve Eyüp-Piyer Harita 2. İstanbul Geneli Raylı Sistem Ağ Haritası, 2009 Loti teleferik hattında toplam 3813 yolcu ile yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilen anket çalışması sonuçlarına göre yolcuların ulaşım hizmetlerinden genel memnuniyet düzeyleri % 76 olarak belirlenmiştir. En fazla memnuniyet duyulan beş hizmet kriteri ise yolculuk süresi, turnikelerin çalışma durumu, güvenlik ve gişe görevlilerinin tutum ve davranışları, araç içi bilgilendirme hizmetleri ve istasyonların aydınlatması olarak dikkat çekmektedir.

2009 Yolcu Memnuniyeti Araştırmasına göre M1 Aksaray- Havalimanı Metro, M2 Taksim-4.Levent Metro, T1 Zeytinburnu- Kabataş Tramvay, T2 Güngören-Bağcılar Tramvay, F1 Taksim- Kabataş Füniküler hatları ve son olarak T4 Habibler-Topkapı Tramvayının da katkısıyla günde 123.000 özel aracın trafiğe çıkmasının önlendiği tespit edilmiştir.

Raylı Sistemlerin Bakım – Onarımı

LRT hattında ses ve titreşim önleyici izolasyon çalışmaları, LRT, metro ve tramvay hattında ray taşlama ve yeniden profillendirme çalışmaları, hat ve enerji sistemleri çalışmaları, hizmet vermekte olan metro ve tramvay araçlarının tüm periyodik bakım, onarım ve muayene çalışmaları yapılmaktadır. Bunlarla birlikte mevcut hatların ve enerji sistemlerinin bakım, modifikasyon ve revizyon çalışmaları yıl boyunca devam etmektedir.

Ekler : Mevcut Raylı Sistem Ağı , hatları , kapasitesi ,  genel raylı sistem çalışmları vb. ayrıntılara ulaşmak için lütfen galeriye bakınız…


İlk yorum yapan olun

Yorumlar