Kars Nahçıvana demiryolu trenle kenetleniyor

Kars Nahçıvana demiryolu trenle kenetleniyor  : TÜRKİYE’yi İran ve Türkmenistan’a ulaştıracak ‘Kars-Susuz-Dilucu ve Nahçivan’ demiryolu projesi yaklaşık 800 milyon dolara mal olacak. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, “Proje çalışmaları, maliyet çalışmaları yapılacak. Süreç bundan sonra işleyecek’ dedi.
Ulaştırma  Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz ay Azerbaycan ziyaretinde kararı alınan Kars-Susuz-Dilucu ve Nahçivan demiryolu projesinin maliyetini açıkladı. Bakan Yıldırım, “Süreç bundan sonra işleyecek. Daha yolun başındayız. Yaklaşık 800 milyon dolarlık bir maliyet oluşabilir dedi. Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Kurultayfnda konuşan Binali Yıldırım. Türkiye’nin ulaşım projeleri hakkında bilgi verdi.
YENİ DEMİRYOLU PROJESİ
İpek Yolunun Anadolu topraklarında tek bir güzergahı olmadığını, Anadolu’yu en az 3 koridordan kat ettiğini ifade eden Bakan Yıldırım. Marmaray, TANAP gibi projeler hakkında bilgi verdi. Yeni bir demiryolu projesini ilk kez açıkladığını söyleyen Bakan Yıldırım, Geçtiğimzi ay Azerbaycan a yaptığımız ziyarette çok önemli bir karara vardık. Yeni bir demiryolu projesinin kararını aldık. Bu proje. Kars-Susuz-Dilucu ve Nahçıvan’ı birbirine bağlayan bir demiryolu projesidir Böylece artık Nahçivan da demiryolu ile Türkiye’ye ve buradan Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya bağlanır hale gelmiştir diye konuştu. Bakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Yol ekonomi demektir. Yol olmayan yerde hiçbirşey olmaz. 16 bin kilometre bölünmüş yolu ülkemize kazandırdık. Cumhuriyet tarihinde yapılan yolun 2.5 katını 9 yıla sığdırdık.”
PRENSİPTE ANLAŞILDI
Toplantı sonrasında proje hakkındaki somlarımızı yanıtlayan Bakan Yıldırım, proje için prensip kararının alındığını vurgulayarak. ‘Proje, maliyet, ve ortak yatırım çalışmaları yapılacak. Proje ihaleleri ve yapım ihaleleri daha sonraki süreçte yer alacak’1 dedi. Projenin yatırımı hakkında ise henüz net bir rakamın oluşmadığını ifade eden Yıldırım, yaklaşık 800 milyon dolarlık bir maliyetin oluşabileceği bilgisini verdi.


Kaynak : Gazete Türker


İlk yorum yapan olun

Yorumlar