Kuskunkıran Tüneli Hizmete Açıldı

Bitlis-Van Karayolu üzerinde yer alan Kuskunkıran Tüneli, Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, Bitlis Valisi Veysel YURDAKUL ve Karayolları Genel Müdürü M. Cahit TURHAN’ın katılımıyla 23 Ekim 2012 Salı günü hizmete açıldı.
Törene telekonferans sistemi ile katılan Başbakan ERDOĞAN, Kuskunkıran Tüneli’nin Bitlis ile Van arasında önemli bir işlevi yerine getireceğini belirterek, “Artık kışın ne yapacağız, diye düşünmeyeceksiniz” dedi.
Başbakan ERDOĞAN’ın ardından açılışta konuşan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali YILDIRIM, kış aylarında geçit vermeyen bu yollarda seyahat edenlerin hayatını karartan Kuskunkıran Geçidi’nin bir tünelle geçilmesinin hayal olmaktan çıktığını söyledi.
Kuskunkıran Tünelli Geçiş projesi ile 2234 rakımdan geçen Bitlis-Van Yolu ana güzergahtan ayrılarak 1957 m rakımına çekildi ve kısaltıldı.
Kuskunkıran Tüneli’nin tamamlanarak hizmete alınmasıyla; Güneydoğu Anadolu ile Akdeniz Bölgelerini Doğu Anadolu’ya bağlayan yol, transit taşımacılıkta önemli bir konuma sahip oldu. Ayrıca, Gürbulak, Kapıköy ve Esendere sınır kapılarını İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan güzergahta bulunan tünel ile İpek Yolu trafiği rahatladı ve Türkiye’nin Doğu-Batı koridorundaki yol ağını güçlendiren bu projeyle bölgedeki ulaşım faaliyetlerine önemli bir katkı sağlandı.
Tünelin hizmete girmesiyle yol 5 km kısalan yolda seyahat süresi 20-30 dakikadan 3-5 dakikaya kadar indi. Böylece, zaman ve yakıttan tasarruf edilerek milli ekonomiye katkı sağlandı.
2306 metre uzunluğundaki tünel yaklaşık 120 Milyon Liraya mal oldu.


Kaynak: KGMsohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar