Türkiye’nin Ürettiği İlk Yerli Tramvay İpekböceği Raylara İniyor

ipekbocegi tramvayi rayhaber
ipekbocegi tramvayi rayhaber

Türkiye’nin Ürettiği İlk Yerli Tramvay İpekböceği Raylara İniyor : Türkiye’nin ürettiği  ilk yerli tramvay İpekböceği  Avrupa akredite mühendislik kuruluşlarının testlerinden başarıyla geçti. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursaray Bakım Merkezi’ndeki test çalışmaları süren Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ”İpekböceği”nin dinamik testlerinin bitme aşamasında olduğunu söyledi.   Yerli tramvay seri imalatı için bir engel kalmadığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli tramvay İpekböceği raylardaki ilk sürüşü için Bursa’ya geleceğini söyledi.


Ayakta ve oturaklı tam kapasitesi 277 kişi olan, tam dolu iken yüzde 8.2’lik eğimle tırmanma imkanına sahip tramvayın Türkiye’nin simgesi olduğunu kaydeden Altepe, “Yerli tramvay üretimi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm Türkiye gibi bizler de bunu büyük bir heyecanla bekliyoruz. Bu da Türkiye’nin ilk markası olacak. Bu konuda araçların imalatı yapıldı. Üretildiği fabrikada testleri yapılıyor. Her türlü mekanik testlerden geçti. Avrupa’daki akredite mühendisliği kuruluşları geçtiğimiz gün test sonuçlarının hepsini onayladı. Bu kuruluşlar, dünyada hangi fabrika hangi tür araç üretirse üretsin onların onayını veriyor. Bizler de bu testi geçtik” diye konuştu.

Bu kapsamda test sürüşlerinin yapılması için  yerli tramvay İpekböceği ‘nin bu hafta içinde BURULAŞ’ a teslim edilmesi bekleniyor. Daha önce açıklandığı gibi ilk test sürüşünü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar