Malatya troleybüs sistemini birçok şehir takip ediyorMalatya troleybüs sistemini birçok şehir takip ediyor
Troleybüs (Trambus) toplu taşıma sistemini Samsun, Kahramanmaraş, Sivas ve İzmit Belediyeleri’nin de takip ettiği ortaya çıktı.

Malatya Belediyesi tarafından şehir içi trafik sorununu çözmek için uygulamaya konulacak Troleybüs (Trambus) toplu taşıma sistemini Samsun, Kahramanmaraş, Sivas ve İzmit Belediyeleri’nin de takip ettiği ortaya çıktı.

Konuyla ilgili olarak bir belediye yetkilisinin verdiği bilgiye göre,22 Nisan 2013 tarihinde Belediye hizmet binası Beydağı toplantı salonunda belediye başkan yardımcısı ve ihale komisyon başkanı Alican Bozkurt’un başkanlığında gerçekleşen ve tek bir firmanın teklif verdiği 10 adet trambüs alım ihalesinin sonuçlanmasıyla birlikte belirlenen güzergah üzerinde yüklenici firma tarafından yapımına başlanılacağı ve trambüsün faaliyete geçmesiyle birlikte Malatya’nın Türkiye’ye önder olacağı kaydedildi.

Trambüs konusunda Malatya Türkiye’ye önder olacak

Trambüs projesiyle Malatya’nın dünya taşımalar federasyonuna üye olarak çağrıldığınıda belirten belediye yetkilisi, ” Trambüsü eleştiren AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz’ü anlamakta güçlük çekiyorum. Trambüs konusunda Malatya Türkiye’ye önder olacak. Eğer Malatya’da bu proje iptal edilirse Sakarya, Kütahya, Kahramanmaraş, Sivas, İzmit dahil bazı iller geri adım atacak ve şer güçlerin dediği olacak. Özellikle Avrupa’daki bir çok şehirdeki ulaşımda trambüs kullanılıyor. İsviçre’nin başkenti Zürih’te trambüs’le yaklaşık 750 bin kişi taşınıyor. Zürih’te hemen hemen özel araçlar kullanılmıyor ve trambüsün manevra kabiliyetinin yüksek olmasından dolayı şehirdeki bütün ara sokaklarda geçiyor” değerlendirmesinde bulundu.

İETT”de bu sisteme geçecek

Dünyanın bütün gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerinde trambüsün kullanıldığını belirten belediye yetkilisi, ”Türkiye gelecekte bu sisteme mutlaka yönelmiş olacak,fakat geç olacaktır. İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri de (İETT) bu sisteme dönecek.Başbakanımızı yanlış bilgilendirdikleri için dönemiyorlar. Bu işin içinde herhalde Sayın Milletvekili Ömer Faruk Öz’de var.”diye konuştu.

Uzmanlar, Trambüslerin teknolojisini modern tramvaylara benzetti

Bazı uzmanlar ise AK Parti Malatya Milletvekili Öz’ün trambüs konusundaki eleştirilerini yersiz bulduklarını söylediler. Uzmanlar,” Bu araçların 1970’li yıllardaki troleybüsler ile tek ortak noktası 2 adet arşeye sahip olmaları. Yeni araçlarda AC motor kullanılıyor, modern güç elektroniğine sahip araçlar. Enerji tasarrufu için kapasitör paketleri var, bağımsız gidebilecekleri dizel jeneratör seti var. Bu araçlar modern tramvaylar ile benzer teknolojiye sahiplerdir. Milletvekili Öz raylı sistemi yapmak lazım diyor. Fakat raylı sistemini maliyetinden bahsetmiyor. Esasında raylı sistem yapalım demek, Trambus projesini durdurmak için söylenen taktik bir sözdür.” dediler.

Kahramanmaraş Belediyesi de trambüsleri istiyor

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz ise,”Biz daha önceden Doğukent’tten Doktor Mustafa Meydanı’na, Müftülük’ten Ulu Cami, Şekerdere, Binevler ve Üniversiteye kadar tramvay sistemi yapmayı planlıyorduk. Bu güzergahta Tramvay sisteminin yapılması için Trabzon Caddesindeki göbeği kaldırmamız gerekiyordu. Trabzon caddesindeki yolun sağ ve solundan 2’şer metre daraltmamız gerekiyordu. O zaman Trabzon Caddesi bir gidiş, bir geliş şekline dönüşecekti. Yani Trabzon Caddesi diye birşey kalmayacaktı. Dolayısıyla raylı sistemden vazgeçtik. Bunun yerine tekerlekli, elektrikle çalışan, araçları sollayabilen Trambüsleri faaliyete geçirmeyi düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde bu proje ile ilgili gelişmeler olacak bunuda sizinle paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

Kocaeli Belediyesi de trambüsleri istiyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin ise, troleybüsleri şehir içi trafiğini yayalaştırma ve rahatlatma adına hizmete almayı planladığı ve İsviçre’ye giderek Hess Motion Emotion adlı şirket tarafından üretilen araçları incelediği öğrenildi.

Troleybuse-talep-cok

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.