Demiryoluna yatırım yapılırsa Türkiye lojistik merkezi olurDemiryoluna yatırım yapılırsa Türkiye lojistik merkezi olur
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Üyesi Bülent Aymen, özel sektöre yatırım izni veren yeni demiryolu kanunun, Türkiye’yi lojistik merkez yapacağını, ihracatı artıracağını söyledi.

Lojistik sektörü, demiryolu işletmeciliğinde özel sektöre yatırım imkanı sağlayacak yasadan memnun. Yeni demiryolu kanununun ihracatçının rekabet gücünü artıracağını belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Lojistik Konseyi Üyesi Bülent Aymen, ihracatta yeni bir dönemin başlayacağını söyledi.

Demiryolu taşımacılığının dünyada ihracat yüklerinin en ucuz taşıma modu olduğuna dikkat çeken Aymen, Türkiye’nin uzun yıllardır bu fırsattan faydalanamadığını belirterek şöyle konuştu:

“Cumhuriyet’in ilk yıllarında toplam taşımacılık içinde yüzde 68 pay alan demiryolu taşımacılığı maalesef bugün yüzde 1,5 seviyesinde. Ülkemizin demiryolu altyapısında eksiklikler var. Ayrıca, yük güzergahına uygun hatların olmaması da, bizleri demiryolundan uzaklaştırdı.”

İhracattaki rekabet gücünü etkileyen en önemli unsurun navlun maliyetleri (taşımacılık) olduğuna dikkat çeken Aymen, “demiryolu taşımacılığının gelişmesi ve ihracat taşımalarında demiryolunun payının büyümesi rekabet gücümüzü artıracaktır. Özel sektöre yatırım izni veren Demiryolu Kanunu devrimdir.”

Yeni demiryolu kanunu milad olacak

Özel sektörün demiryolu taşımasına ve altyapısına yatırım yapmasına olanak sağlayan kanunun çıkması ile yeni bir dönemin başlayacağına inandığını belirten Bülent Aymen, “Türkiye, Ortadoğu ve Orta Asya ülkelerinin Avrupa’ya bağlanması yönünde önemli lojistik merkezi olma şansını yakalayacak. Bunun yanısıra; ihracatta da büyük avantaj yakalayacağız. Yüksek karayolu ve denizyolu taşıma maliyetleri ortadan kalkacak, sınırda uzun konvoyların oluşması ve geciken teslim gibi sorunlar giderilecek. Bu durum yakın pazarlarda payımızı artırmamıza da kapı aralayacak” diye konuştu.

Kaynak : www.gozlemgazetesi.com

Reklamlar