Eskişehir-istanbul YHT Hattında Son Aşamaya GelindiEskişehir-istanbul YHT Hattında Son Aşamaya Gelindi
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresi 3 saate inmekle beraber bu güzergahta seyahat eden vatandaşlarımızın demiryollarıyla gittikleri oran çok yükselecek. Ankara-İstanbul arasındaki seyahat şu anda yüzde 10 civarında, yüzde 78’e çıkıyor yani 7-8 kat artış var” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Bozüyük 36 No’lu Tünel’in son delme işlemi dolayısıyla Eskişehir’de düzenlenen törene katıldı. Bu hat üzerindeki 25 adet tünelden en uzun olanın bugün gün ışığıyla buluşturulduğunu belirten Yıldırım, tünelin iki ucundan da ışığın görüleceğini söyledi. Yıldırım, tünelin 4 bin 100 metre uzunluğunda olduğunu bildirerek, “Oldukça uzun bir tünel. Bu tüneli de yaptığımız zaman bir zor bir işi de tamamlamış olacağız” dedi.

Bütün amaçlarının 29 Ekim’e kadar Eskişehir-İstanbul YHT hattının tamamlanması olduğuna dikkati çeken Yıldırım, böylece Ankara, Eskişehir, Bilecik, Sakarya, Kocaeli’den geçerek 3 saatlik bir seyahatle Ankara ile İstanbul’un birleştirilmiş olacağını ifade etti. Yıldırım, bu tip büyük projelerde her zaman beklenmedik bir takım sürprizlerin yaşanabileceğine işaret ederek, o yüzden dikkat ve özveriyle çalışmaların sürdürüldüğünü dile getirdi. Yıldırım, “Bu tüneller, viyadükler ve bütün bu yapılarla yol biraz kısalıyor. Seyahat süresi 7-8 saatten 3 saate düşüyor. Bu çok ciddi bir iyileştirme. Sinyal seviyesi, güvenlik seviyesi birincil düzeye çıkarılıyor. Tren boyunca 250 kilometre dahi gitsek cep telefonu çekecek, bunun da altyapısı yapılıyor. Bütün bunların yanı sıra bu hat bittiğinde Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresi 3 saate inmekle beraber bu güzergahta seyahat eden vatandaşlarımızın demiryollarıyla gittikleri oran çok yükselecek. Ankara-İstanbul arasındaki seyahat şu anda yüzde 10 civarında, bu oran yüzde 10’dan yüzde 78’e çıkıyor. Demek ki 7-8 kat artış var. Daha konforlu, rahat ve güvenli seyahati vatandaşlarımıza sağlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Yıldırım, “Bugün Marmaray’daki çalışmalara da baktık. Orada da ciddi bir sıkıntı yok. İşler yolunda gidiyor. Marmaray milletimizin 150 yıllık özlemidir. Bu özlemleri artık gerçeğe dönüştürmek için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Bakan Yıldırım, açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, ‘PKK’nın çekilme sürecine’ ilişkin sorusuna Yıldırım, “Çözüm enerjiyi boşa harcamak değil. İnsan kaynağımızı ve parasal kaynağımızı hiç uğruna anlamsız bir kavgaya kurban etmek değil. Çözüm süreci bize bunu sağlıyor. Bugüne kadar harcadığımız 400 milyar dolar uçtu gitti. Eğer o parayı biz ülkenin kalkınmasına harcasaydık bugün 400 tane Boğaz Köprüsü olurdu” cevabını verdi.

Bir soru üzerine Yıldırım, “(YHT hattındaki test sürüşleri) Hedefimiz Ağustos ayı itibarıyla sürüşlerin başlamasıdır. Önceden aksaklıkları, sıkıntıları tespit edip gidermemiz lazım. O yüzden Ağustos hat üzerinde çalışma olmayacak, test sürüşleri yapılacak” dedi.

Reklamlar