İstanbulun Trafik çilesine günde 400 araç katılıyorİstanbulun Trafik çilesine günde 400 araç katılıyor
İstanbul’un en büyük sorunu olan trafik yoğunluğuna her gün 400 araç daha ekleniyor. 13,6 milyon nüfusa sahip mega kentin sınırları içinde günde 24 milyon araç yolculuk yaparken, 1.1 milyon kişi de Asya’dan Avrupa’ya kıtalar arası geçiş yapıyor.

İstanbul ulaşımına çözüm üretmek için raylı sistem yatırımlarına ağırlık veren Büyük Şehir Belediyesi, kentteki günlük araç ve insan yoğunluğu trafiği istatistiklerini açıkladı.

Teknik Elemanlar Derneği TEKDER’in İstanbul şubesinde raylı sistem projeleri hakkında sunum yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Daire Başkanı Dursun Balcıoğlu, 13,6 milyonluk nüfusun günde 24 milyon araç hareketine sebep olduğunun, her gün 400 aracın trafiğe katıldığını bilgisini paylaştı. 2004 yılında günlük 11 milyon yolculuk yapılırken 2012 yılında bu sayının 24 milyona çıktığını belirten Balcıoğlu, iki kıtayı birbirine bağlayan şehirde günde yaklaşık 1,1 milyon kıtalar arası insan geçişi olduğunu da söyledi.

2016’DA YÜZDE 31’E ÇIKACAK

Aynı zamanda TEKDER istişare kurulu üyesi olan Balcıoğlu hazırladığı sunumda İstanbul’daki mevcut raylı sistemleri yatırımlarını ve 10 yıllık projeksiyonda yapılacak raylı sistemler projelerine değindi. İstanbul ulaşımına çözüm üretmek için raylı sistem yatırımlarına ağırlık verdiklerini belirten Dursun Balcıoğlu, 2012 yılındaki raylı sistem ağının İstanbul’un ulaşımındaki toplam payının yüzde 13’ten 2016 yılında yüzde 31,1’e çıkacağını belirtti.

istanbulun-trafik-cilesine-gunda-400-arac-katiliyor

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.