İzmir’e 111 milyon euro krediİZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, üç ayrı uluslararası finansman kuruluşuyla 15 yolcu gemisi, 3 arabalı feribot, yeni iskeleler ve bakım-onarım tesisleri için 110.8 milyon Euro kredi sözleşmesi imzaladı.

Kocaoğlu, imza töreni öncesi yaptığı konuşmada, 10 Aralık 2012’de IFC ile trafik yönetim sistemi ve itfaiye acil müdehaleyle ilgili proje için 45 milyon Euro, 30 Nisan 2013’de ise İZSU yatırımları için 28 milyon Euro’luk finansman sözleşmesi imzaladıklarını söyledi. Bu kez de dünyanın farklı ülkelerine mensup 4 adet kalkınma bankasının Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi için bir araya geldiğini belirten Kocaoğlu, “Dünya Bankası Uluslar arası finans kuruluşu (IFC) liderliğinde deniz ulaşımı geliştirme projesi için 110.8 milyon Euroluk kredi imzalayacağız. Altını çizerek söylüyorum ki bu kredi Hazine garantisi olmaksızın ve teminatsız olarak elde edilmiştir. Dünyanın sayılı finans kuruluşlarından sadece 5 ay içinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne Hazine garantisiz ve teminatsız sağlanan finansmanın toplam tutarı 183 milyon 800 Euro’dur. Bugünkü sözleşme ile deniz ulaşımını güçlendirme projemiz kapsamında yeni ve daha yüksek performanslı 15 yolcu gemisi, 3 adet arabalı feribot ve yeni iskeleler ile bakım onarım ünitelerini kapsamaktadır” dedi.

KÖRFEZ’DE GEZİLECEK, YÜZÜLECEK, BALIK TUTULACAK

Dünya ve Avrupa’da pek çok ülkenin kredi notları düşürülürken, İzmir Büyükşehir Belediyesi kredi notunun Türkiye hazinesi kredi notu ile aynı seviyede olduğunu belirten Kocaoğlu, hazine kefaletsiz ve teminatsız finansman bulmalarının bu açıdan çok önemli olduğunu söyledi.

Yeni gemilerin mevcut gemilerden 2 kat daha hızlı, yakıt tüketmininde daha az olduğunu dile getiren Kocaoğlu, “Göğsümüz kabararak söylüyoruz. Yalova’da konuşlanmış olan Özata tersanesi Türkiye’de ilk defa bizim seçtiğimiz teknoloji ve gemi malzemesini kullanarak üretim yapıyor. Vapurların kalitesi, tasarruflu olmasının yanı sıra Türkiye gemi sanayinde bu açıdan bir çığır açıldı. İlk geminin gövdesi hazır. İşimiz başlayalı 7-8 ay oldu. Üç arabalı vapurun ihale süreci devam ediyor. İzmirlilere ve Egeliler hizmet vererilecek. Yolcu gemilerinin 13’ü iç körfezde, 2’si ise Güzelbahçe, Urla, Mordoğan, Karaburun, Foça’ya, orta ve dış körfeze ulaşım sağlayacak. Yakıt tasarrufu ve karbon salınımı yönünden son teknolojidir. İzmir’in çevreci belediyesi olarak yaptığımız çalışmalara bir katkı da buradan sağlanacaktır. Göreve geldiğimizde raylı sistemle 80-100 bin kişi taşıyorduk. Bgün 400 bin kişi taşıyoruz. Daha az karbon salınımı sağladık. Körfez projesinde ÇED raporu son aşamada. Yakında Körfez’de hem gezilecek, hem yüzülecek ve balık tutulacak” dedi.

izmir

Kaynak : Hürriyet

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.