Samsun Hızlı Tren için güçbirliği yaptı

Samsun Hızlı Tren için güçbirliği yaptı
TümSamBir ,tarafından Ankara’da başlatılan Samsun’a hızlı tren projesinin biran önce hayat bulmasını isteyen Samsun iş dünyası da çalışmaya destek verdi.
Samsun’da artık her alanda bir güçbirliği olduğunu ifade eden Samsun İş Dünyası Temsilcileri yaptıkları açıklamalarla TümSamBir’in çalışmasının il adına sevindirici olduğunu söylediler. Projenin bir an önce hayat bularak Samsun’un kullanımına açılması isteyen Samsunlu işadamları da bölgeye hızlı tren seferlerinin başlaması ile kent kalkınmasının daha hızlanacağını ifade ettiler.


Samsun’a kazandırılacak projenin aynı zamanda Orta Karadeniz illeri içinde bir kazanç olacağını ifade eden Samsun İş Dünyası Temsilcileri ,projenin başarıya ulaşması doğrultusunda üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Samsun İş Dünyası Temsilcilerinin Samsun Hızlı Tren Projesi hakkında dile getirdikleri görüşleri şöyle:

SAMSUN DESTEK VERENLERİ UNUTMAZ

Ahmet Karslı SAGİD Başkanı:” Amaç ve hedef Samsun olunca geri kalmak elbette olmaz. Samsun’da yaşayan bizlerin gurbette bulunan hemşerilerimizden bir farkımız yok. Kendileri gurbette güzel bir birliktelik yapmış memleketleri için insanları için mücadele ediyor. Kendilerine inanıyor, samimiyetlerine güveniyoruz. Samsun için giriştikleri bu mücadelede elbette onları yalnız bırakacak değiliz. Bu yolda bize düşen ne varsa seve seve yapmaya hazırız. Şu bir gerçek ki Samsun’a kazandırılacak böyle bir proje şehrimizin önemini çok daha fazla artıracak .Yabancı yatırımcıların ilgisini daha fazla çekecektir. Samsun’da ticaretin daha canlanmasına, turizmin gelişmesine, ihracatın artmasına neden olacaktır. Ve bu proje Samsun’u bölgesellikten çıkartıp bir dünya kenti yapacaktır. Samsun kendisine bu yolda destek ve katkı verenleri unutmayacaktır

PROJENİN TAKİPÇİSİ OLUP BIRAKMAMALIYIZ

Emin Bahri Ugurlu SAMSİAD Başkanı : “Samsun için kim bir taş tuğla koyarsa her zaman yanındayız. Böyle bir çalışmada gurbeti yalnız bırakmayız. Hızlı tren projesinin 2023 hedeflerinin içinde olması lazım. Hızlı trenin Samsun-Mersin ve Samsun-Ankara hattını bağlaması lazım. Bu çok önemli. Hızlı trenin bağlanması Samsun’un potansiyelini yüzde 25 daha artıracak demektir. Bölgenin kara, deniz, hava ulaşımı ardından demiryolunda da böyle bir varlığa sahip olması Samsun için çok önemli . Bu nedenle önem verilmesi gereken bir çalışma. Bu çalışmayı bakan, vali, milletvekili, sivil toplum örgütlerinin daha sık seslendirip, 2023 hedefleri içine alınması lazım. Projede başarıyı yakalamamız için gündemden düşmemesine gayret etmeliyiz. Biz bu konuda bir sivil toplum kuruluşu olarak üzerimize düşeni seve seve yaparız. Ama ilgili mercilerinde bu desteği arkalarına alıp girişimlerini yapması gerek.

Bu büyük yatırım 2023 hedefi içine alınırsa, 10 yıllık süreçte ancak bitebilir. Etüt ihalesi yapılmış bir proje. Sadece ertelenmemesi için, yapım ihalesinin de yapılması için çalışmalar sıkı bir şekilde yürütülmeli. Takipçisi olunmalı.”

HEDEFİ VE AMACI DOGRU PROJELERİN YANINDAYIZ

İrfan Şenocak ASKON Başkanı :”Hiç kuşkusuz ulaşımın bir bölgenin ve şehrin kalkınmasında payı çok büyüktür. Samsun’a çalışacak bir hızlı tren projesinin de vereceği katkıyı bence anlatmaya bile gerek yok. Biz Samsun’a düşünülen bu projenin zaten devletin yaptığı planlamalar arasında yer aldığını biliyoruz. Projeyi sıralamada öne çekip ,yatırımı biran önce başlatacak çalışmaya elbette bizler de destek sağlarız. Sonuçta gerçekleşecek bu proje Samsun’un gelişimine katkı verecektir. Bir ili ilgilendiren bu tür olumlu çalışmalarda geri olmamız düşünülmez bile. Hedefi, amacı doğru olan her projenin yanında oluruz.

PROJE İLE SAMSUNLA BÖLGEDE KAZANACAK

Osman Reis KASİF Başkanı:” 2023-2035 yılları arasında yapımı düşünülen Samsun-Ankara hızlı tren projesinin erkene alınması gerek. Hızlı tren günümüzde havayolu ulaşımından sonra gelen en önemli ulaşım aracıdır. Türkiye son 10 yılda bu yönde birçok projeye ciddi yatırımlar yaptı. Eskişehir-Ankara, Konya-Ankara hızlı tren projeleri hayata geçti. Ankara-İstanbul arasında yıl sonunda tamamlanacak. Hızlı tren sayesinde trafik kazaları can ve mal kaybı azalacak ve ulaşım maliyetleri önemli ölçüde düşecektir. Hızlı tren dışa bağımlılığı da azaltacaktır. Samsun-Ankara arası hızlı tren projesi ise 2023-2035 yılları arasında planlamaya alınmış. Hızlı bir gelişim içinde olan Samsun için bu süre çok uzundur. Samsun- Ankara hızlı tren projesi daha erken bir tarihe alınmalı. Hızlı bir gelişim içinde olan Samsun’un hızlı trene ihtiyacı vardır. Samsun-Ankara arasını 2 saate indirecek olan hızlı trenle Samsun’un ticareti hızlı bir şekilde artacak, turizmi canlanacaktır. Samsun-Ankara arası yapılacak olan hızlı trenle sadece Samsun kazanmayacak, Karadeniz Bölgesi’nde bulunan diğer illerde bundan kazançlı çıkacaktır. Bir anlamda hızlı tren Orta Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu ve güneye bağlayacak ve bölgenin ekonomisinin, gelişmesine katkı sağlayacaktır.

Kaynak : hedefhalk.com


İlk yorum yapan olun

Yorumlar