Almanyada Tren Biletlerine ZamAlmanyada Tren Biletlerine Zam
Alman Demiryolları (DB), halihazırda pahalı bulunan bilet fiyatlarını daha da arttırmakta kararlı.

Yıl sonuna kadar beklenen zamma sebep olarak maliyet yükünün artmasını gösteren DB Şefi Rudiger Grube, özellikle yenilenebilir enerjiden üretilen elektrikten dolayı artan harcamalar ve son toplu sözleşmenin fiyatların artmasında etkili olduğunu söyledi. Grube, fiyat artışlarındaki bu sebeplerin görmezden gelinemeyeceğini dile getirdi.

Fiyatlardaki artışın ne kadar olacağını öğrenmek isteyenler ise sonbaharı bekleyecek. Yılın ilk aylarında hızlı tren ICE filosu yenilenebilir elektriğe geçmişti.

Fiyat artışlarına Yeşiller Partisi tepki gösterdi. Partinin enerji uzmanı Oliver Krischer, “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Yasası (EEG), Grube’nin fiyatları yükseltmesi için bir bahane oldu.” dedi. DB’nin EEG kapsamında büyük ölçüde para ödemek zorunda olmadığını söyleyen Krischer, “Bunun için yerli elektrik tüketicileri her yıl 230 milyon Euro ödemek zorunda kalacak. Bay Grube yeni eko-imajına rağmen pahalı ve ekonomik olmayan kömür santrallerine bağlandı, bu da Alman Demiryolları’nın bilançosuna zarar verecektir.” sözleriyle zam duyurusunu eleştirdi.

almanya1

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.