Metrobüs hakaretine davaMetrobüs hakaretine dava : Beyaz Masa’ya küfürlü mail atınca mahkemelik oldu.‘Konforlu ve rahat yolculuk’ mesajı veren metrobüs reklamına öfkelenerek Beyaz Masa’ya küfürlü mail yollayan gence 2 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

İstanbul’da her gün yüz binlerce kişinin ulaşımiçin kullandığı metrobüs bu kez dava konusu oldu. Oyuncu Vatan Şaşmaz’ın 2012 yılında rol aldığı metrobüs reklamı, büyük tartışmalara neden olmuştu. Metrobüsteki ‘süper konforlu’ yolculuğu anlatan reklamla ilgili tartışmaların sürdüğü günlerde, İBB’nin Beyaz Masa servisine, “Sizin yapacağınız metrobüs reklamını da o reklamda oynayan o.. çocuğunu da, belediye anlayışınızı da s….m p.çler” yazılı mail geldi. Bunun üzerine İETT Genel Müdürlüğü, maili gönderdiği belirlenen üniversite öğrencisi Ozan Ü. hakkında suç duyurusunda bulundu. İETT Genel Müdürlüğü adına İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunan avukat Ali İncekara dilekçesinde İstanbul şehiriçi toplu ulaşımında düzenleyici, denetleyici görevi olan kuruluşun kamuoyu tarafından tanındığını, saygın bir yeri olduğunu ve halkın günlük hayatını kolaylaştırdığını kaydetti.

‘METROBÜSE HİÇ BİNMEDİM’
Avukat İncekara, IP numarası tespit edilen bilgisayardan Ozan Ü. isimli bir kişinin Beyaz Masa’ya yolladığı küfür içerikli mail ile hem kuruma hem de reklamda oynayan oyuncuya hakarette bulunduğunu kaydetti. Söz konusu mail’in eleştiri ve ifade özgürlüğü içinde değerlendirilemeyeceğini belirten avukat, zanlının cezalandırılmasını istedi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadesi alınan 21 yaşındaki Ozan Ü., ailesinin İstanbul’da yaşadığını, Ankara Gazi Üniversitesi’nde ikinci sınıf öğrencisi olduğunu ve metrobüse hiç binmediğini anlatarak, mail’i atan kişinin kendisi olmadığını savundu. Savcılık soruşturma sonunda Ozan Ü. hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçundan 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Soruşturma kapsamında mail’de ismi geçmeyen ancak ‘reklamda oynayan oyuncu’ diyerek kastedilen Vatan Şaşmaz’ın ise herhangi bir şikâyette bulunmadığı öğrenildi.