TransAfgan demiryolu Çine kadar uzayabilirTransAfgan demiryolu Çine kadar uzayabilir
Geçtiğimiz ay temeli atılan Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan demiryolu projesine, Çin, İran ve Kırgızistan’ın da katılabileceği açıklandı. Bütün Orta Asya ülkelerini yakından ilgilendirmeye başlayan projenin coğrafyasının genişleyebileceği belirtiliyor.
Türkmen basınında yer alan habere göre, Orta Asya bölgesinde yük taşımacılığında demiryolu ayrı bir önem kazandı. Kazakistan-Türkmenistan-İran demiyolu projesinde sona yaklaşılırken, yeni bir projesinin de temeli atıldı. Katılımcı ülkeler açısından hem stratejik hem de ekonomik bir proje haline dönüşen Türkmenistan-Afganistan-Tacikistan tren yolu projesine ilginin artması bekleniyor. Önümüzdeki dönemde Çin, İran ve Kırgızistan’ın da bu projeye katılabileceği söyleniyor.
400 kilometre uzunluğundaki projenin 2015 yılında tamamlanması bekleniyor. Türkmenistan’ın demiryolcuları, Afganistan’ın da projeye ait belli bir bölgesine ray döşeyecek. Bu proje, Orta Asya’nın deniz limanları aracılığıyla ulusararası pazarlara ulaşmasına imkan sağlayacak.
Türkmenistan, TransAfgan ve Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu projelerinin tamamlanmasıyla komşuları ile 8 tren yolu geçitine (İran ile 2, Kazakistan ile 1, Afganistan ile 2 ve Özbekistan ile 3) sahip olacak.
Sözkonusu iki proje sayesinde Avrasya kıtasından her yıl Çin’den Avrupa’nın merkezine, Afganistan’dan Rusya’ya kadar coğrafyada 25 milyon ton yük taşınacak. Güney Asya ülkeleri yük taşımacılığından 8 gün kazanacak ve aynı zamanda konteynır maliyetini 500 dolara kadar azaltacak. Bunun için Güney Asya ülkeleri Hindistan ile Pakistan, Orta Asya’nın sürekli büyüyen demiryolu ağından yararlanmak için kendi sistemlerini optimize etmesi gerekiyor.

transafgan_demiryolu_cine_kadar_uzayabilir

Kaynak : www.haberaktuel.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.