Bursa Toplu Taşımada Akıllı Durak Sistemine Geçti

Bursa Araclar Recep Altepe
Bursa Araclar Recep Altepe

Bursa toplu taşımada akıllı durak sistemine geçti :Bursa Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada hayata geçirmeye başladığı yeni uygulamayla otobüs duraklarını ´akıllı duraklara´ dönüştürdü. Duraklara yerleştirilen elektronik bilgi panolarıyla, binilmek istenen otobüsün kaç durak uzakta olduğu ve duraktan ne zaman geçeceği önceden görülebiliyor.


Setbaşı´ndaki Mavi Köşe Otobüs Durağı´na konulan elektronik bilgi panosunu inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, uygulamayla toplu ulaşımda zaman problemini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, toplu taşımada hayata geçirmeye başladığı yeni uygulamayla otobüs duraklarını ´akıllı duraklara´ dönüştürdü. Duraklara yerleştirilen elektronik bilgi panolarıyla, binilmek istenen otobüsün kaç durak uzakta olduğu ve duraktan ne zaman geçeceği önceden görülebiliyor.

Ulaşım yatırımlarıyla Türkiye çapında adından sıkça söz ettiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, taşımacılıkta zaman problemini ortadan kaldıracak, planlı ulaşımı devreye sokacak, devrim niteliğinde yeni bir uygulamayı hayata geçirmeye başladı. Setbaşı´ndaki Mavi Köşe Otobüs Durağı´na konulan elektronik bilgi panosunu inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, uygulamayla toplu ulaşımda zaman problemini ortadan kaldırmayı hedeflediklerini ve teknolojiyi sonuna kadar kullanmakta kararlı olduklarını söyledi.

Bursa´da ulaşımdaki problemleri gidermek için her geçen gün yeni bir hizmeti devreye aldıklarını, akıllı otobüs duraklarının da bu hizmetlerden biri olduğunu belirten Başkan Altepe, “Duraklara konulan elektronik sistemle vatandaşlarımız, güzergah dahilinde geçecek olan otobüsleri, toplu taşıma araçlarını takip etme imkanına kavuşacaklar. Otobüslerin hangi mesafede olduğunu, ne kadar dakikada geçeceğini, konulan sistem sayesinde okuyabilecek ve ona göre de kendilerini ayarlayabilecekler. Zamanı ekonomik olarak değerlendirme konusunda büyük bir avantaj sağlamış olacaklar” dedi.

Akıllı sistem montaj çalışmalarının ilk olarak Setbaşı´ndaki Mavi Köşe Otobüs Durağı´ndan başladığını, sistemin periyodik olarak en yoğun 30 otobüs durağına uygulanacağını söyleyen Başkan Altepe, “Mavi Köşe Otobüs Durağı´nda test çalışmaları süren sistem, 15 gün içerisinde hatasız olarak hizmet vermeye başlayacak. Sistem, kısa süre içerisinde şehrimizdeki tüm duraklarda yaygınlaştırılacak” diye konuştu.

Başkan Altepe, elektronik bilgi panoları vasıtasıyla alınacak hizmetin çok yakında cep telefonlarından da sağlanacağını ifade etti. Konuyla ilgili çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu kaydeden Altepe, “Cep telefonuyla gerçekleştirilecek sistem de bu ay tamamlanıyor. Ekim ayı içerisinde o da devreye alınacak. Cep telefonlarıyla vatandaşlarımız, ilgilendikleri durağın şifresini girdikten sonra buradan geçen araçları dakikası dakikasına takip edebilecekler. Yani durağa gelmeden otobüslerinin durumunu görüp, ona göre durağa geçecek ve otobüslerine binecekler. Bu şekilde zaman kaybının önüne geçilmiş olacak” şeklinde konuştu.

 


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

İlgili Yazılar ve Reklamlar