Türkiyenin İlk Çok Yüksek Hızlı Treni Siemens Velaro Yolda (Özel Haber) – VideoTürkiyenin İlk Çok Yüksek Hızlı Treni Siemens Velaro Yolda :Siemens, TCDD’ye yedi adet çok yüksek hızlı tren ihalesini kazanan firma olup her biri 285 milyon Euro’ya mal olacak trenlerin yedi yıl boyunca da teknik bakım işlerini üstlenecek. Hızlı trenlerin İstanbul – Ankara ve Ankara -Konya hatlarında kullanılması bekleniyor.

Siemens Raylı Sistem Bölümü müdürü Jochen Eickholt, “Siemens için bu satış raylı sistemle geleceğe büyük yatırımlar yapan Türkiye’ye pazarına giriş anlamı taşıyor.” dedi. TCDD demiryolu ağlarında büyük yatırımlar gerçekleştirirken, 2020 yılı için 10 bin kilometrelik hızlı tren rayları döşemeyi hedefliyor. Bu hedef çerçevesinde Türkiye’nin toplam 180 adet hızlı tren siparişi vereceği tahmin ediliyor.

Bu ihale kapsamındaki ilk tren demiryoluyla Türkiye’ye getirilirken RayHaber olarak 471 003 nolu Alman Demiryolları Schenker Rail Romania lokomotifine bağlı olarak çekilen 7 setin ilki olan Siemens Velaro kameralarımıza yakalandı. TCDD’ye verilecek olan ilk tren aslında Alman Demiryolları DB için üretilmişti, bu yüzden tren beyaz şeritle kaplı olup, üstünde TCDD logosu gözükmektedir. Video Romanya Budapeşte Kelenföld İstasyonunda çekilmiş olup, RayHaber YouTube kanılında da paylaşılmıştır.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.