Ulaştırma Bakanı Yıldırım 10 yıl içerisinde dışa bağımlılığı bitireceğizUlaştırma Bakanı Yıldırım 10 yıl içerisinde dışa bağımlılığı bitireceğiz :Ulaştırma, Denizcik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Türkiye 10 yıl içerisinde kendi uçağını, yerli trenini yapacak ve dışa bağımlılığı bitireceğiz. Gelişen teknolojik birikimle birlikte Türkiye, gelecek yıllarda uzay mekiği çalışmalarına katılan bir ülke haline gelecek” dedi.Bakan Yıldırım, 11’inci Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda alınan kararları, sektör raporları ve şura sonuç bildirgesini açıkladı.Türkiye’nin büyüdüğüne dikkat çeken Yıldırım, demiryolu ulaşımında bugün 12 bin 8 kilometre yol ağının olduğu ve 10 yıl içerisinde en ağırlıklı yatırımın demiryolu ulaşımına yapılacağını ifade etti. Yüksek hızlı trende bugün 888 kilometre yol ağının olduğunu açıklayan Bakan Yıldırım, 2023 hedeflerinde ise hızlı ve yüksek hızlı tren ağının daha da artacağını söyledi.Havacılık ve uzay sanayisinde 10 yıl önce 162 uçak olduğunu, bugün ise gelinen noktada 371 uçak olduğunu belirten Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:“Havayolu ulaşımında bugün yolcu sayısı 131 milyona ulaşmıştır. 2003 yılında engelsiz havalimanı yokken, bugün gelinen noktada 12 engelli havalimanı var. Tersane kapasitesi bugün 3.67 milyonken, 10 yıl sonra bu rakamı 10 milyonluk kapasiteye ulaştıracağız.

Bilişim sektörü cirosuna baktığımız zaman 2013 yılında 47.7 milyar dolar ve 10 yıl sonra 160 milyar doları hedefliyoruz. İnternet kullanımı bugün yüzde 47.4 iken bu seviye 2023 yılında yüzde 80 seviyesine ulaşacak. Yani 10 yıl sonra artan nüfusu da katarsak nüfusun yüzde 80’i internet kullanacak. PTT bank sayısına bakacak olursak bugün 2 bin 746 bank sayısı var. 10 yıl sonra ise PTT Bank hizmeti vermeyen kalmayacak.”10 yıl içinde yapılan çalışmaları da değerlendiren Bakan Yıldırım, şunları söyledi:“Otoyollarda manuel geçiş sona erdi ve otomatik geçiş sistemini devreye soktuk. YHT ile Türkiye’yi buluşturduk ve YHT demiryolu projelerimiz devam ediyor. Ankara Metrosu önümüzdeki yılbaşında bitecek ve hizmete açacağız.”Uçak biletlerinin pahalı olması nedeniyle tarife çalışmaları yaptıklarını sözlerine ekleyen Yıldırım, “Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü çalışmalar yaparak, 1 yıl boyunca iç hat uçuşlarında ortalama fiyat çıkardılar.

Havayolu şirketleri ile görüşmeler yapıldı ve karar aşamasına gelindi. Uçuş rezervasyonları önceden yapıldığı için ve internetten bilet alımı önceden gerçekleştiği için uygulama bayram sonunda yürürlüğe girecek. Bizim için önemli olan vatandaşın mağdur olmaması. Fırsatçılığın önüne geçmek için bu uygulamayı getireceğiz” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.