Bu duraklara erişmek için tehlikeyi göze almak şart



Bu duraklara erişmek için tehlikeyi göze almak şart :Metrobüs ve tramvay duraklarının olduğu bazı güzergâhlarda trafik işaretleri, bariyerler veya üstgeçidin olmaması, yolcuların tehlike yaşamasına sebep oluyor.
Akıncılar/Soğanlı tramvay durağı; Zincirlikuyu ve Uzunçayır metrobüs durağı gibi durak çıkış ve girişlerinde yayalar doğrudan trafiğin içine karışıyor.
İstanbul’da her gün milyonlarca kişi toplu ulaşım sistemlerini kullanıyor. Metro, metrobüs, tramvay ve otobüs duraklarının bazı giriş ve çıkışlarında ise yayaların güvenliği için yeterli düzenleme bulunmuyor. Yolcular bazı noktalarda can güvenliğini tehdit edecek problemlerle karşılaşıyor. Metrobüs ve tramvay duraklarının olduğu bazı güzergâhlarda trafik işaretleri, bariyerler veya üstgeçidin olmaması, vatandaşların hayati tehlike yaşamasına sebebiyet veriyor. Akıncılar, Soğanlı tramvay durağı; Zincirlikuyu, Uzunçayır metrobüs durağı gibi durak çıkış ve girişlerinde yayalar doğrudan trafiğin içine karışıyor. Bazı okul çıkışlarından duraklara geçişlerdeki yol problemi, öğrenciler için büyük tehlike oluşturuyor.
Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Hitay Güner, “Metrobüs ve tramvay işletmesinin bu sorunu dikkate alması, o duraklarda vatandaşı sıkıntıya sokan durumları gidermesi, trafik altyapısını uygun hale getirmesi lazım.” şeklinde konuştu.
DURAKLARA ULAŞMAK KOLAY DEĞİL
Sıkıntılı duraklardan birini Uzunçayır metrobüs durağı oluşturuyor. Uzunçayır durağında inen yolcular Ünalan’a gitmek için 15 dakika süren metro altgeçidini kullanmak durumunda. Ancak yolcular aynı yolu Devlet Su İşleri’ne (DSİ) giden su borularının bulunduğu geçidi kullanarak 3 dakikada geçebiliyor. Çok yoğun kullanılan bu geçit, yolcular için birçok tehlikeyi DE barındırıyor. Geç saatlerde yalnız başına geçmenin neredeyse imkansız olduğu geçitte birçok hırsızlık ve gasp olayı yaşanmış. 2-3 yıl önce hiç ışık olmadığını söyleyen Tolunay Duman, 2 kişinin zor geçtiği geçitte şimdi birkaç aydınlatma lambasının mevcut olduğunu belirtiyor. Emre Baydur, tinercilerin akşam vakitlerinde geçit giriş ve çıkışında yer tuttuğunu ve gelenlerden zorla para aldıklarını söylüyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise söz konusu bölgede üstgeçit çalışmasının yapılmakta olduğunu belirtiyor. Kartal istikametinden Uzunçayır metrobüs durağına giderken ana arter üzerinden Boğaz Köprüsü’ne geçiş yolunda yayalar ve sürücüler için trafik levhaları olmaması da yayaların can güvenliğini tehdit ediyor. Yayalar hızlı seyreden araçların arasından Uzunçayır’a geçmeye çalışıyor. Bölge sakinlerinden Nurettin Arslan, yolun tehlikeli olduğunu ifade ederek, “Çözüm olarak ya köprü ya da tünel yapılması lazım.” diyor. Büyükşehir Belediye yetkilileri, burayla ilgili olarak da Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü’nün yaya altgeçidi çalışmasının olduğunu, trafik levhalarıyla ilgili eksiklerin de giderileceği bilgisini veriyor.
Kabataş-Bağcılar tramvay hattının Güngören, Akıncılar, Soğanlı durakları da yayaların yolu geçip tramvaya ulaşmaları için problem oluşturuyor. Akıncılar tramvay hattındaki durum ise tamamen yayaların can güvenliğini tehdit edecek şekilde. Tramvay durağında bariyerlerin olmaması, vatandaşın direkt trafik akışının içine girmesine sebep oluyor. Araba ve tramvayın aynı yolu paylaşmaları da tramvayda gecikmelere yol açıyor.
Altunizade metrobüs durağından Üsküdar’a giden yol üzerindeki üstgeçitte ise gece aydınlatma sorunu yaşanıyor. Ayrıca engelliler için de geçişi kolaylaştıracak bir düzenleme bulunmuyor. Vatandaşların korkarak geçtiği üstgeçitte sadece bir aydınlatma direğinin yanması özellikle bayan yolcular için oldukça tehlikeli bir durum. Üstgeçidi ilk kez kullanan Güldane Köksal (40) karanlık olduğu için eşini kendisine refakat etmesi için çağırdığını söylüyor. Meryem Ata (53) da 1 yıldır üstgeçidi kullandığını ve bu sorunun çözülmediğini söyledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.