Burdur Hızlı Trenle moral bulmalıBurdur Hızlı Trenle moral bulmalı :Çalışmalarına başlanmasıyla birlikte yeni bir umut haline gelen Hızlı Tren hattının, Burdur’dan ne zaman geçeceği hala kesinleşmiş değil. Hükümet Hızlı Tren’in Burdur ve Antalya’ya gelmesi için 2023 yada 2035 yıllarını seçerken, sivil toplum örgütleri 2014 yatırım programına alınarak 2018’de tamamlanmasını istiyorlar.
Burdur, dört gözle, Antalya’ya devam edecek Hızlı Tren hattını bekliyor. Burdurlu yıllardır tren yolculuğuna hasret. İlimize, yaklaşık 70 yıl önce ulaşan demiryollarıyla insan ve yük taşımacılığı başlanmıştı. Bir süre öncede yeterli yolcu olmadığı ve zarar ettiği gerekçesiyle insan taşımacalığı için tren seferleri kaldırıldı. Kısa bir süre önce yapılan açıklamayla, yolcu trenlerinin demiryolu hatlarının el vermemesi nedeniyle kaldırıldığı, hatlarda gerekli bakımların yapıldığı, artık yakın zamanda ilimize yolcu trenleri seferlerinin başlayacağı duyuruldu.
İlimize yolcu trenleri seferleri eğer hatlardaki yetersizlik nedeniyle kaldırıldıysa, o zaman sormak gerekiyor;
Tren seferleri kaldırılmadan önce hatlarda yapılan bakım ne içindi?
Yolcu trenlerinin çalışmasına engel olan hatlarda, tonlarca ağırlığındaki vagonlarla yük taşımacılığı nasıl yapılabiliyor?
Burdur, Antalya’yla birlikte ortak bir çabayla, yapılacağı açıklanan ancak bir türlü yapımına başlanamayan Hızlı Tren hattının bir an önce ilimize ve Antalya’ya ulaşması mücadelesi veriyor.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak sürekli yaptıkları açıklamalarla HIzlı Tren hattının bir an önce yapılarak seferlerin başlatılması için talepte bulunuyorlar. Ancak görünen o ki; Hızlı Tren yapılacak, yapılıyor açıklamalarının arkasından yürek ferahlatıcı bir gelişme sağlanmıyor.
Burdur üzerinden geçecek ve Antalya’ya ulaşacak tren hattı için yıllardır fizibilite çalışmaları yapılır ve her defasında demiryolu Antalya’ya Isparta üzerinden mi? yoksa Burdur üzerinden mi geçeçek? tartışmaları gündeme gelir. Halbuki, yapılan hiç bir fizibilite çalışmasında demiryolunun Isparta üzerinden geçmesinin uygun olacağı görüşü açıklanmamıştır. Burdur tek vücut olup Hızlı Tren hattının ilimize ulaşması konusunu sıcak tutmak, bu konudaki taleplerimizi yoğunlaştırmak zorundadır.
İlimizdeki başta siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar olarak hızlı tren hattının projelendirilip yatırım programına alınması için ne gerekirse yapmalıyız. Burdur son yıllarda göç veriyor, Burdur’da ticari hareketlilik azalıyor, göçü önleyecek yatırım ve gelişme bir türlü sağlanamıyor. Hiç değilse Hızlı Tren hattıyla Burdurlu biraz moral bulmalı.
Hızlı Tren’in ‘Expo 2016 Fuarı’na kadar Antalya’ya gelmesini talep eden ve Antalya genelinde olduğu gibi Burdur ile Isparta’da da imza kampanyası başlatan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya’ya 2 hat üzerinden hızlı tren ulaşımı sağlanacağını, Burdur ve Isparta’dan gerekli destek gelmediği sürece Konya hattının öncelikli olacağını, hızlı tren gelmesiyle bölgelerin ticari olarak gelişiminin artacağını ifade ediyor.
Konuya ilişkin geçtiğimiz ay açıklamalar yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleştirme Bakanı Binali Yıldırım, Antalya’ya gelecek hatların Expo 2016’ya yetişmesinin mümkün olmadığını, hızlı tren hatlarının birisini 2023, diğerini 2035 yıllarında tamamlayabileceklerini söylüyor.
Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik, Hızlı tren hattının Burdur’un ticari gücüne önemli derecede katkı sunacağını ve bir an önce Eskişehir-Afyon-Burdur-Antalya hattının tamamlanması gerektiğini savunuyor.
Basında yer alan bilgilere göre Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın yoğun uğraşları üzerine 2014 yılı yatırım programına alınması planlanan hızlı tren hatlarıından birisi 2018 yılına kadar bitirilebileceği söyleniyor.
Etüt ve fizibilite çalışmalarının ardından güzergah tespiti ve Çevresel Etki Değerlendime raporları tamamlanan çalışma sonrasında 2018 yılına kadar 2 bin 496 km hızlı tren hattı döneşeneği, bu çalışmalar içerisinde 423 km’lik Eskişehir-Afyon-Burdur-Antalya hattınında girebileceği, siyasilerle ve sivil toplum örgütlerinin etkisine göre 2018 yılına kadar tamamlanması planlanan hattın Konya-Alanya-Antalya hattı olabileceği yapılan yorumlar arasında.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.