İstanbulda Vatandaşı isyan ettiren trafiğin nedeniİstanbulda Vatandaşı isyan ettiren trafiğin nedeni : Son günlerde İstanbullular’ı isyan ettiren trafik yoğunluğunun sebebi ilginç bir gerekçeye bağlandı. Belediyenin trafik uzmanları, bayram için Anadolu’dan İstanbul’a mal taşıyan araçlardaki artışın, trafiği durma noktasına getirdiğini savundu.
Kurban Bayramı öncesinde İstanbul trafiğinde normalin çok üzerinde bir yoğunluk yaşanıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Kontrol Merkezi Uzmanları’nın iddiasına göre yoğunluğun en büyük sebebi, Anadolu’dan İstanbul’a ürün getiren ticari nakliye araçlarının şehirdeki araç yükünü yüzde 50’ye varan oranlarda artırması.
Bu yoğunluğa uluslararası nakliye TIR’larının ve şehir içindeki kamyonların hareketliliği de eklenince ana arterler özellikle pik saatlerde tamamen kilitleniyor. İstanbul’un ana arterlerinde her gün ortalama 30 trafik kazası ve bir o kadar da araç arızası kayıtlara geçiyor.
KAZA SAYISI 50’YE ÇIKTI
Son günlerde çoğunlukla kamyonların karıştığı zincirleme kazalar nedeniyle kaza sayısı 50’lere, araç arızası sayısı da 40’lara çıktı. Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Haliç Köprüsü üzerinde meydana gelen kazalar da uzun kuyruklara sebep oluyor.
TIR’lar ve kamyonlardan kaynaklanan tıkanıklıkları açmak kolay olmayınca büyük çekicilerin olay mahalline ulaşması saatler alıyor.
Uzmanlar trafik yoğunluğunun bu şekilde bayrama kadar devam etmesini bekliyor. Ancak bayram ile birlikte İstanbul trafiğin normal seyrine döneceğini ve İstanbullular’ın derin bir nefes alacağı müjdesini de veriyorlar.
METROBÜS DE TRAFİĞE TESLİM
Metrobüse binmek de kalabalık yüzünden İstanbullu için çileye dönüştü. Yolcular kavgasız yolculuğun hayal olduğunu anlatıyor. Vatandaş, duraklardaki yoğunluktan dolayı metrobüs yoluna inmek zorunda kalıyor. Her an kaza meydana gelebileceği iddia ediliyor. Metrobüste yaşanan izdihamda okulların açılmasının da etkisi olduğu belirtiliyor. Yolcu yoğunluğuna bu günlerde metrobüs yolunda oluşan trafik de eklendi.
Yetkililer, yolcu yoğunluğunu azaltmak için araç sayısını artırarak dakikada 1 metrobüs sefere koydu. Ancak bu defa da sadece metrobüslere ayrılan bölünmüş şeritlerdeki yoğunluk vatandaşı bunalttı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.