DOĞUKA Uluslararası Lojistik Konferansı OKÜ’de yapıldıDOĞUKA Uluslararası Lojistik Konferansı OKÜ’de yapıldı :DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, İskenderun Lojistik Köyü ile Antakya ve Osmaniye Lojistik Merkezleri Master Planı’nın tamamlandığını söyledi.
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) işbirliği ile düzenlenen ‘Uluslararası Lojistik Konferansı’ üniversitenin amfisinde yapıldı.
DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız yaptığı açılış konuşmasında, bölgenin Türkiye’nin Ortadoğu’ya açılan kapısı ve dünyanın üretim ve tüketim merkezleri arasında konumlanmış önemli geçiş noktalarından birisi olduğunu söyledi.
Bölgede lojistik sektöründe ilerleme kaydedebilmek için çalışmalara başladıklarını belirten Yıldız, “Sistemli bir şekilde kaynakların harcanması konusunda en doğru kararları verebilmek, sektörde gerçekleşen sürekli değişmenin yarattığı fırsat ve tehlikelere hazırlıklı olabilmek, ortak çözümler ve ortak sorumlulukları belirlemek amacıyla ajansımız desteğiyle bir lojistik mastır plan hazırlanmıştır. Çalışma 2011 yılı sonu itibariyle tamamlanmış, yapılan paneller, çalıştaylar ve bire bir görüşmelerle yerel yöneticilerin çok değerli görüş, öneri ve eleştirileri de alınarak ‘İskenderun Lojistik Köyü ile Antakya ve Osmaniye Lojistik Merkezleri Master Planı’ tamamlanmıştır.” dedi.
Hazırlanan plan doğrultusunda uzmanlar tarafından İskenderun ve Osmaniye’yi de içerisine alan hinterlandın potansiyelinin lojistik açıdan değerlendirildiğini ve İskenderun’da bir lojistik köy, Hatay ve Osmaniye’de ise bu lojistik köye destek verecek iki adet lojistik merkez planlandığını belirten Yıldız, “Bölgede kurulması önerilen Lojistik Köy ve Destek Merkezleri, bölgemizin ulusal ve uluslararası taşımacılıkta pazar payının arttırılması, Asya, Avrupa ve Akdeniz bölgelerinin kesiştiği bölgemizde, küresel rekabet avantajı yaratılması, İskenderun Limanı’nın Doğu Akdeniz’in uluslararası aktarma limanı haline getirilmesi, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde GAP Projesi çerçevesinde oluşacak tarıma dayalı endüstriyel ürünlerin hammadde ve yarı mamul ihtiyaçlarının karşılanmasına ve buralarda üretilecek ürünler için bir giriş-çıkış kapısı olmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Ayrıca Hatay’ın Orta Asya ve hatta Uzak Doğu ürünlerinin Batı pazarlarına ulaştırılmasında önemli bir denize çıkış noktası olması, İskenderun’un Anadolu’ya gidecek veya Anadolu’dan ihraç edilecek ürünler için transfer merkezi haline gelmesi, bölgedeki lojistik sektörünün hizmet kalitesinin artırılması, operasyonel maliyetlerin düşürülmesi, mevcut yapıyı bozmadan planlanan lojistik tesisler ile şehir trafiğinin rahatlaması projenin başlıca hedefleri arasında yer almaktadır.” diye konuştu.
Konferansın ortağı ve ev sahipliğini yapan OKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aykut Gül ise üniversitenin kurulduğu günden bu yana, çeşitli vesileler ile gerçekleştirilen toplantılarda, ülkenin stratejik önem arz eden konumu ile Osmaniye’nin bölgedeki benzer konumunu her fırsatta dile getirdiklerini söyledi.
OKÜ’nün önemli ve keşfedilmeyi bekleyen bir merkezde kurulduğunu, bu nedenle sorumluluklarının bir kaç kat daha artığını ifade eden Gül, konferans sonrasında yazılacak sonuç bildirgesinin önemli bir kaynak niteliği taşıyacağını belirtti.
Lojistik sektörünün Osmaniye’nin geleceği için son derece önem arz ettiğini söyleyen Gül, “Kurulduğumuz ilk yıl özverili bir çalışma temposu ile gerçekleştirdiğimiz Osmaniye SWOT analizi projesinde olduğu gibi, yine üniversitemiz tarafından hazırlanan ve yakın bir zamanda da sonuçlandırılacak olan Osmaniye Tarımsal Stratejik Planında olacağı gibi ilimizde faaliyet gösteren tüm kurumlarla birlikte yapılan benzeri çalışmalar, Osmaniye’nin yarınları için birer yatırımdır.” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından konferansa konuşmacı olarak katılan Atilla Yıldıztekin, Naci Serter, Oğuz Saygılı, Çetin Nuhoğlu, Yaşar İnal, Murat Teke, İbrahim Öz, Kaan Gürgenç, Yrd.Doç.Dr. Emre Yakut, Özcan Salkaya, Nicola Boaretti ve Hartmut Beyer alanları ile ilgili sunum, bilgilendirme ve önerilerini anlattılar.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.