Konyada Yeni tramvay test sürüşüne başladı

Konyada Yeni tramvay test sürüşüne başladı :17 Ekim 2012’de yapılan ihale sözleşmesi gereği 3 Eylül’de gelmesi beklenen ilk yeni tramvay Kurban Bayramı’nın birinci günü geldi. Yeni tramvay test sürüşlerine hızla başladı. Diğer tramvayların ne zaman geleceği ise merak konusu
Konya’nın özlemle yolunu gözlediği yeşil-beyaz renkli son model 60 tramvaydan ilki Kurban Bayramı’nın birinci gününde geldi. Gelen ilk yeni tramvay test sürüşüne başladı. Hatların boş olduğu bir zamanda test sürüşleri yapan yeni tramvayın, test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından hizmete girmesi bekleniyor. Yaklaşık olarak 22 yıldır kullanılan mevcut tramvaylar 2015 yılının Mart ayında tüm tramvayların gelmesiyle tamamen yenilenmiş olacak.
TRAMVAYLAR BAŞKA BAHARA KALDI
Yeni tramvaylarla ilgili Büyükşehir Belediyesi, şu ifadeleri kullandı: “Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından son model 60 tramvay alımı ile ilgili yapılan ihalenin ardından ilk tramvay Kurban Bayramı’nın birinci günü Konya’ya getirildi. Şu anda deneme test sürüşleri devam eden yeni tramvay, test sürüşlerinin tamamlanmasının ardından hizmete sunulacaktır. İhale kapsamındaki diğer tramvaylar ise 2015 yılına kadar etaplar halinde teslim edilecektir. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan son model 60 tramvay, yüzde 100 düşük tabanlı, klimalı ve tam donanımlıdır.
YENİ TRAMVAYLARIN GELİŞİ UZADI
17 Ekim 2012’de yapılan ihale sözleşmesi gereği ilk tramvayın 3 Eylül’de gelmesi bekleniyordu. Ancak dört gözle beklenen yeni tramvaylar gelmedi. Konya Büyükşehir Belediyesi, ilk tramvayın bölgede yaşanan sel felaketi nedeniyle geciktiğini söylemişti. Alımı yapılan yeni tramvayların teslim tarihi uzadıkça uzuyor. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi 17 Ekim 2012’de yapılan 60 yeni tramvay alım ihalesinin sözleşmesi esnasında Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sözleşme gereği ilk tramvayın 183 gün sonra yani 3 Eylül’de geleceğini ifade etmişti. İhaleyi 104 milyon 700 bin TL Avro karşılığında alan Çek Cumhuriyeti’nin Şkoda firmasıyla yapılan sözleşmeye göre ilk tramvay 6 ay sonra yani 3 Eylül 2013 tarihinde gelecekti. Ancak sadece bir tramvay geldi.
YENİ TRAMVAYLAR 237 YOLCU KAPASİTELİ
Yeni tramvaylar taşıt başına 1 milyon 706 bin Euro civarında bir rakama mâl olacak. Tramvayların her biri koltukta 70, ayakta 231 olmak üzere toplam 287 kişi kapasiteli olacak. 32,5 metre uzunluğa, 2,55 metre genişliğe sahip tramvayların sürücü ve yolcu bölümlerinin tamamı klimalı olacak. Diğer ekipmanlarla birlikte toplam 104 milyon 700 bin Euro’luk bir ihale ile gerçekleştirilen yeni tramvaylar Konya’ya özel dizayn ediliyor. Araçlar 5 yıl garantili yani 5 yıl bakım, onarım, yedek parça ve sarf malzemesi yüklenici firma tarafından karşılanacak. Şehrimize gelecek olan tramvaylar Türkiye’de şu anda üretilemeyen, yüzde 100 düşük tabanlı, engelsiz ve dünyadaki en son model taşıt olarak nitelendiriliyor.İlk yorum yapan olun

Yorumlar