Alstom Pendolino treniyle Polonya’da yeni bir hız rekoru kırdıAlstom Pendolino treniyle Polonya’da yeni bir hız rekoru kırdı :Alstom, Polonya’da Krakow’un kuzeybatısında yer alan Gora Wlodowska – Psary hattında Pendolino treni ile yaptığı testler sırasında 293 km/saat hıza ulaşarak yüksek hız rekoru kırdı.
Rekor, 2011 yılında Polonyalı işletmeci PKP Intercity’nin sipariş ettiği 20 Pendolino trenin dolaşım iznini almak üzere, PKP Intercity’nin katılımı ve işbirliğiyle, Alstom’un yaptığı testler sırasında kırıldı. Şimdiye kadar yapılan tüm testler başarılı olduğu için PKP Intercity, Pendolino trenlerini 2014 yılı sonu itibariyle hizmete sokabilecek. PKP Intercity ile imzalanan sözleşme aynı zamanda 17 yıllık bakım ve 2014 yılının birinci çeyreğinde açılışı gerçekleştirilecek olan yeni bir bakım deposunun inşasını kapsıyor. Trenler; Varşova, Gdansk, Gdynia, Krakow, Katowice ve Wroclaw hattında işletilecek.
Polonya’daki yüksek hız rekoru daha önce 250 km/saat ile 1994 yılında yine bir Pendolino treni tarafından kırılmıştı. Bugüne kadar bir Pendolino treni ile kaydedilen en yüksek hız 2007 yılında İtalya’da 283 km/saat olmuştu. Bu teknolojik ilerleme, yüksek hızlı ve çok yüksek hızlı tren pazarındaki 30 yıllık deneyimi ile dünya lideri olan ve dünya genelinde işletmede olan her üç trenden birisini üreten Alstom mükemmeliyetinin başka bir göstergesi niteliğini taşıyor.

Bugune kadar satilan toplam 500 tren seti ile Pendolino, dünyanın en çok satan yüksek hızlı treni. 13 ülkede işletme sertifikası alan Pendolino, işletmedeykenyedi uluslararasi sınırdan sorunsuz bir şekilde geçiyor. Ticari işletmedeki 25 yıllık deneyimi ve performansını daha fazla optimize etmek için dizayn edilen Ar-Ge programı ile Alstom’un bu yüksek hızlı treni, yüksek hızlı ulaşımı geliştirmek isteyen Türkiye, Kuzey Amerika, Rusya, BDT ve Asya dahil olmak üzere dünyadaki tüm bölgelerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda.
Pendolino hem yüksek hızlı hem de konvansiyonel hatlarda 250 km/saat hızda çalışacak şekilde tasarlandı. Başarısı, modüler ve esnek yapısından kaynaklanan Pendolino’nun pek çok özelliği -iç yerleşim planından araç sayısına (4’ten 11’e kadar) voltaj güç temini, gabari ve süspansiyona kadar- tercih edilen konfigürasyona uygun şekilde düzenlenebilir. Aşırı iklim koşullarında (45° ve -45°C’ye kadar) işletilebilir. Pendolino ayrıca gövdenin8 derece yatmasıyla 250 km/saat hızda seyredilmesine olanak veren ve
konvansiyonel trenlere göre %30-35 daha hızlı ve konforlu seyahat imkanı sunan Alstom’un yatar gövde teknolojisi Tiltronix sistemi ile de donatılabilir.
Alstom’un İtalya’daki Savigliano fabrikasında halihazırda, yapılan sözleşmeler çerçevesinde PKP (Polonya) ve SBB (İsviçre) ile üretim devam ediyor. Pendolino trenlerinin bazı önemli parçaları da Türkiye’de imal ediliyor.

Reklamlar