BTK demiryolu hattı Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticareti arttıracakBTK demiryolu hattı Kazakistan ile Türkiye arasındaki ticareti arttıracak :Kazakistan Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, iki ülke arasındaki ticari hacmin 4 milyar doları geçtiğini belirterek, “Bu rakam önümüzdeki yıllarda, Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu hattı faaliyete geçtikten sonra 10-15 milyar doları geçecek” dedi.
Tüymebayev, Konya’da Vali Ahmet Kayhan Öğretmenevi’nde Kazak Türkleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından gerçekleştirilen “Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü” etkinliğinde, Kazakistan’da 28 Kazak-Türk lisesi, 3 de Kazak-Türk üniversitesinin faaliyette olduğunu söyledi.
İl merkezlerine kurulan bu eğitim kurumlarında, Türkçe derslerinin verildiğini belirten Tüymebayev, iki ülke olarak her zaman, iyi günde, kötü günde beraber olmak gerektiğini vurguladı.
“Uzun yüzyıllardan sonra kavuştuğumuz bağımsızlığımızın ardından, Türk kardeşlerimizle 22 yıl geçti. Kazakistan’ın 22 yıl içindeki Türkiye ile ilişkileri tüm dünyaya örnek olabilir” diyen Büyükelçi Tüymebayev, şunları kaydetti:
” Türkiye ile siyasi ilişkilerimizde hiçbir sorun yok. Ticari ve ekonomik ilişkilerimiz de çok iyi gidiyor. Kazakistan’ın Türkiye ile olan ticari ve ekonomik hacmi bugünlerde 4 milyar doları geçti. Bu rakam önümüzdeki yıllarda, Bakü-Kars-Tiflis Demiryolu hattı faaliyete geçtikten sonra 10-15 milyar doları geçecek. Bu 4 milyar doların 3 milyar doları Kazakistan’dan Türkiye ‘ye geliyor. Kalan 1 milyar dolar ise demir, petrol, gaz, çinko, kurşun ve buğday olarak Türkiye ‘den Kazakistan’a gidiyor. Konya’daki iş adamlarımızı ve kardeşlerimizi Kazakistan’da çalışmaya davet ediyorum. Kazakistan’a gelin, iş yapın. Konya ile her alanda iyi olan ilişkilerimizi, daha da derinleştirmek istiyoruz. Kazakistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü kutlamalarına katıldığınız için hepinize şükranlarımı sunuyorum.”
Konya Valisi Muammer Erol da etkinliği düzenleyen Kazak Türkleri Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği üyelerine teşekkür etti.
Kazakistan’ın milli gününün 22’incisinin kutlandığı etkinliklerin iş birliklerine dönmesinde, Tüymebayev’in çok ciddi gayreti olduğunun altını çizen Erol, “İnşallah Konyalı iş adamlarımız da büyükelçimizin gayreti ve teşvikiyle, Kazak kardeşlerimizle çok hayırlı ve güzel işlere imza atacaktır” diye konuştu.
Geleneksel Kazak kıyafetleri ve günlük hayatta kullanılan çeşitli eşyaların sergilendiği etkinlikte katılımcılara, Kazakistan mutfağına özgü hazırlanan yemeklerden ikram edildi.
Programa, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı da katıldı.
BTK demiryolu hatti Kazakistan ile Turkiye arasindaki ticareti daha da arttiracak

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.