Erdoğan : Batılı hızlı trene biniyor da benim vatandaşım niçin binmesinErdoğan : Batılı hızlı trene biniyor da benim vatandaşım niçin binmesin :Manisa merkezde, ilçelerde spor ve gençler için çok büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Erdoğan, yeni hastaneler, sağlık ocakları inşa ettiklerini, hastaneleri yeni cihazlarla donattıklarını, 3 bin 726 konutu tamamlayıp Manisalılara teslim ettiklerini söyledi.
Kente 2002’ye kadar 76 kilometre yol yapıldığını belirten Erdoğan, bu ağı 5 kat arttırarak yol uzunluğunu 376 kilometreye çıkardıklarını, Manisa’nın yüksek hızlı treni de hak ettiğini söyledi.
Son günlerdeki gelişmelere değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu yapılanlar ne için biliyor musunuz? Türkiye’de yüksek hızlı tren yapılıyor ya…Ya siz niye yüksek hızlı tren yapıyorsunuz? Katarla gidin katarla. Eskiden vardı ya kara tren, şimdi de öyle gidin. Bunu istiyorlar. Biz de diyoruz ki Batılı yüksek hızlı trene biniyor da benim vatandaşım niçin binmesin?
İşte buyurun Eskişehir-Ankara, şimdi İstanbul bağlantısı yapılıyor. İşte Marmaray buyrun, çalışıyor. Ankara-Konya, Konya-Eskişehir çalışıyor. Bütün bunlarla birlikte Türkiye’yi inşallah biz, yüksek hızlı tren ağlarıyla öreceğiz. Hani 10. Yıl Marşı’nda geçiyor ya ‘demir ağlarla ördük’ diyor. Ne oldu? Yani Gazi Mustafa Kemal’den sonra yapılan bir şey var mı? Bize kadar yapılan bir şey var mı? Bu kadar CHP iktidarları geldi ne gördünüz? MHP geldi ne gördünüz? Bunlar dertli değil, bunların yapcağı iş değil bunlar. Biz dertliyiz, bu millete sevdalıyız.”
“Dürüst olmak gerek”
Muassır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmanın lafla değil icraatla olacağını, AK Parti olarak bunu yaptıklarını anlatan Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar arasında inşaatın hızla devam ettiğini, Afyon-Uşak arasının yapımına yakında başlayacaklarını, Uşak-Manisa-İzmir arasının ihalesine de yakında çıkacaklarını söyledi.
Erdoğan, toplam 641 kilometrelik Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesini en kısa sürede tamamlayarak Ankara-Manisa arasını üç saatin altına düşüreceklerini bildirdi.
İzmir’de, İZBAN’ı belediyenin değil kendilerinin yaptığına işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:
“İzmir’e dünyanın gıptayla izlediği özgün raylı sistem projesini kazandırdık. Biz bu sistemi Manisa’ya kadar uzatma kararı aldık. En yakın zamanda inşallah uygulamaya geçiriyoruz. Manisa-Bandırma demiryolu, 150 yıllık bir demiryolu. Türkiye topraklarına döşenen ikinci demiryolu hattı buradan geçiyor. Bu yolları yenilediğimiz, 100 yıldır el değmeyen rayları değiştirdiğimiz gibi şimdi de bu hattı Bandırma’ya kadar elektrikli ve sinyalli hale getiriyoruz.
Akhisar’ın şehir merkezinden geçen demiryolunu 8 kilometrelik bir varyantla şehir dışına alıyoruz. Batı Anadolu’nun yüklerini artık Manisa’dan Batı Avrupa’ya blok halde 4,5 günde taşıyoruz. Böylece Manisa’yı ulaşımın, lojistiğin merkezi haline getirdik. Diğer yandan Gördes Barajı, Aşağı Gediz Projesi gibi büyük çaplı projeler hayata geçirdik. Enerjide, sanayide, tarımda diğer tüm alanlarda Manisa’yı tarihi nitelikte eserlerle, hizmetlerle buluşturduk. Siz bize yetki, emanet verdiniz. Biz de o yetkiyi, o emaneti hakkıyla kullanmanın, vazifemize hakkını vermenin mücadelesi içinde olduk. Soruyorum Allah aşkına, Bu CHP gelip de buralarda ne diyecek? Bu büyükşehiri biz daha iyi mi yönetiriz diyecek. MHP biz bu büyükşehiri daha iyi mi yönetiriz diyecek? Siz Meclis’te büyükşehire karşıydınız, şimdi bunu hangi yüzle söyleceksiniz? Dürüst olmak gerek, dürüst.

Reklamlar