Troleybüs yeniden hayat buluyor

Troleybüs yeniden hayat buluyor :İETT’nin sembolü haline gelen ve 1984 yılında hayatımızdan çıkan Troleybüs, önümüzdeki günlerde Edirnekapı – Taksim hattında yeniden çalışmaya başlayacak.
İETT’nin sembolü olan Tosun 87 numaralı Edirnekapı-Taksim hattında çalışacak ve İstanbullulara nostalji yaşatacak. İETT’li 6 işçi ve bir mühendis tarafından, İkitelli Garajı’nda orijinaline sadık kalınarak 3 ayda yeniden üretilen Tosun, eskiden olduğu gibi 101 kapı numarasıyla hizmet verecek. Ancak eski Tosun tepesindeki boynuzlarla havai hattan aldığı elektrikle çalışırken yeni Tosun akaryakıtla çalışacak 1984’te seferden kaldırıldı. İstanbul’da troleybüsler 1961’de sefere başladı. 100 araçtan oluşan elektrikli otobüs filosuna 1968’de İETT’li ustaların eski bir otobüs şasisi üzerine imal ettikleri ve ‘Tosun’ adını verdikleri araç 101 kapı numarasıyla eklendi. Tosun da diğer troleybüsler gibi 1984’te seferden kaldırıldı. Yeni Tosun, tıpkı nostaljik tramvay gibi İETT’li ustaların elinde yeniden şekillendi ve sefere hazır hale getirildi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen Transist 2013 Toplu Ulaşım Sempozyum ve Fuarı’nın yıldızı Tosun oldu.

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.