BursaRay doğu etabı projesine ağır darbeBursaRay doğu etabı projesine ağır darbe :Hırsızlar, raylı sistemin doğu etabını besleyecek olan 36 bin 500 voltluk trafo merkezine girerek panolardan değeri 10 bin lira olduğu tahmin edilen bakır bara çaldı.
Hırsızlar bu kez hayati tehlikeyi göze alarak trafo merkezine göz dikti. Yıldırım’da Hacivat Köprüsü’nün karşısındaki trafo merkezine giren hırsızlar, Hafif Raylı Sistem Doğu Etabı’nı besleyecek olan merkezden değeri 10 bin lira olduğu tahmin edilen bakır bara çaldı. Dün sabah saatlerinde trafo merkezine geldiğinde durumu fark eden raylı sistem montajını gerçekleştiren firma sahibi, polise haber verdi.
‘EMEKLER BOŞA GİTTİ’
Hırsızların havalandırma borusunu kullanarak içeri girdiklerinin tahmin edildiğini ifade eden Haluk Elektroteknik LTD. ŞTİ. Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Özkıyıcı, “Binanın dışına açılan havalandırma kanalı ayak izleri var. Bazı duvarları kırarak geçişi sağlamışlar. Normal şartlarda bizim iki günde yaptığımız bir çalışmayı, birkaç saatte sökerek panodaki bakır baraları çalmışlar” dedi.
RAYLI SİSTEME ZARAR VERDİ
Doğu hattının planlanan tarihte çalışmasının riske girdiğini dile getiren Özkıyıcı, “Burası bir trilyonluk bir merkez. Aldıkları parça 10 bin lira civarında ancak biz onları yurt dışından getiriyoruz. Geliş süresi ise en 4 ayı buluyor. Hattın yürümesi için elektrik buradan verilecek. Yani fonksiyon olarak önemli bir parça gitmiş oldu” diye konuştu. Emniyet güçleri olayla ilgili soruşturma başlattı.