Engelliler için Erişebilirlikte Hedef 2015 (Özel Haber)

Engelliler için Erişebilirlikte Hedef 2015 :2005’te çıkarılan özürlüler yasası gereğince, belediyelerin toplu taşıma araçlarını ve diğer ortak kullanım alanlarının engelli ve yaşlılar için kullanılabilir hale getirmesi gerekiyor. Bunun için tanınan yasal süre ise Temmuz 2015’de son buluyor.
Engelleri kaldırmak adına, 2015’e büyük adımlarla ilerlerken, ulaşımda önemli değişim ve gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan en önemli toplu ulaşım yöntemi olan raylı sistemler, engelli bireylere özgüven ve özgürlük vermektedir. Bu özgürlüğü kısıtlayıcı tüm düzenlemeler 2015 yılının Temmuz ayına kadar tamamlanmalıdır!
Büyük şehirlerimizde engelli bireylerin en rahat ulaşabildiği ve sorunsuzca yolculuk yapabildiği, diğer illerimiz için model olacak raylı sistemler ile metrobüs ve otobüslerdeki uygulamaları sizler için inceledik. İşte Türkiye’nin 2013 engelli erişim tablosu…
Ankara – Ankaray ve Ankara Metrosu
Ankara Metrosu’nun ve Ankaray’ın hemen hemen her istasyonunda engelli asansörü bulunmasına rağmen, bu istasyonlara ulaşım için kullanılan şehir içindeki belediye otobüslerinin henüz çok azı engelliler için uygun hale getirilmiş durumda. Ankara metrosunun Sincan, Çayyolu, Keçiören metro hatlarının bu yıl içinde kullanıma açılacak olan etaplarında engelli ulaşılabilirliğinin ne düzeyde olacağını heyecan içinde beklemekteyiz.
İstanbul – İstanbul Metroları ve Metrobüs
Avcılar – Söğütlüçeşme metrobüs hattındaki 40 duraktan sadece 5’inde asansör var! Tüm durakların engelli erişimine açılması için akıllı durak projesi hayata geçiriliyor. İstanbul’da şehiriçi ulaşıma büyük ölçüde nefes aldıran metrobüslerde, engelliler için yapılmış bu proje engelli dernekleri tarafından ödüller alacağa benziyor. Artık akıllı durak sistemi, araç bekleyen engellileri sürücüye otomatik olarak haber verecek. Benzer şekilde görme engelli yolculara, durağa yaklaşan otobüsün nereye gittiği bilgisini sesli olarak bildirecek.
İstasyon adıAdet
Edirnekapı 1
Zincirlikuyu 4
Şirinevler 2
Sefaköy 3
Avcılar 3
Engelli rampası olan duraklar ise Topkapı, Zeytinburnu, İncirli, Yenibosna ve Cennet Mahallesi. Bunun yanı sıra İETT’ye ait 970 duraktan 327’si engellilerin kullanımına uygun hale getirilirken, İETT ve Otobüs AŞ’nin toplamda 2 bin 6 yüz hatta ait, bin 2 yüz adet otobüs erişilebilir hale getirildi.
İzmir –İzmir Metrosu ve İzban
Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve ulaşımın her geçen gün biraz daha sıkıntılı olmaya başladığı İzmir’de engelli erişimini inceledik. Büyükşehir Belediyesinin İzmir Metrosunda, refakatçili ve refakatçisiz engellilere verdiği hizmet gerçekten takdire şayan. Refakatçisi olmayan ancak destek verilmesi gereken engelli yolcular, istasyona girdiği andan itibaren görevlilerce yönlendiriliyor. Özellikle görme engelli, tekerlekli sandalyeyle seyahat eden ve ortopedik özürlü yolcular, eğer refakatçileri yoksa güvenlik elemanı eşliğinde perona indirilip, buradaki diğer görevliye teslim ediliyor. Yolcunun ineceği istasyon öğrenilip araca bindiriliyor, telsizle gideceği durağa bilgi veriliyor. Desteğe ihtiyaç duyan engelli yolcu, ineceği istasyonda aynı şekilde karşılanıyor ve sistem dışına çıkıncaya kadar eşlik ediliyor. Aynı uygulama kendi ihtiyacını göremez durumda ve yanında refakatçi olmadan seyahat eden, işitme ve konuşma engelli veya zeka özürlü yolcular için de geçerli.
Bursa – BursaRay
Bursa hafif raylı sistemiyle yapılan yolculuklarda, çoğu istasyondaki engelli liflerinde problemler olduğunu Burulaş yetkililerinden öğrendik. Ayrıca, asansörlerin de neredeyse yüzde 40’ı arızalı! Tüm bu sorunların giderilmesi için toplam 31 istasyondaki 70 engelli lifti yenilenerek daha modern asansör sistemine geçiliyor. Bunun ilk çalışmaları Şehreküstü İstasyonunda başlatıldı. Gözlemlerimize göre, asansör arızalarının çoğu yanlış kullanım ve fazla talepten kaynaklanmaktadır. Bunu asgariye düşürmek için kartlı bilet sisteminin asansörlere de entegre edilmesi gerekiyor. Böylece hizmet gerçek amacına ulaşmış ve gereksiz arıza, bakım gibi artı masraflar büyük ölçüde azalmış olacaktır.
Samsun – SamRay
Samsun’da ilk bakışta raylı sistemler engelli ulaşımında büyük kolaylıklar sağlasa da ufak eksiklikler ve arızalar yüzünden büyük bir çileye dönüşebiliyor. İstasyonlarla araçların arasındaki açıklık oranı bile tekerlekli sandalye kullanıcılarının ulaşımını kabusa dönüştürmeye yetiyor. Buna karşın Samulaş; kusursuz denebilecek bir düşünceyle projelendirilmiş tramvay durakları, engelli standartlarına uygun rampaları ve bu duraklara erişebilirlik açısından büyük kolaylık sağlayan 4 üst geçitteki asansörleriyle diğer illerdeki tramvay sistemlerine örnek olacak nitelikte.
Genel olarak tüm büyük şehirlerde engelliler için engeller, yeni özürlüler yasası çerçevesinde kaldırılmaya çalışılıyor. Raylı sistemlerdeki yeni iyileştirmelerle toplu taşımadaki engelli erişiminin önemi daha iyi anlaşılsa da, istasyonlara olan ulaşımlardaki sorunlar da tekrar gözden geçirilmelidir. Ülkemizdeki tüm engelli bireylere önümüzdeki yıllar daha sorunsuz, erişilebilir ve dünya standartlarında toplu ulaşım haberleri vermeyi diliyoruz.
Engelsiz ulaşım engelsiz Türkiye için hedef 2015…İlk yorum yapan olun

Yorumlar