İZBAN hattı yakında Torbalı’daİZBAN hattı yakında Torbalı’da :Büyük bir hızla devam eden İZBAN hattının yapımında mutlu sona yaklaşılıyor. Birer birer açılmaya başlanan üst geçitlerden sonra geri sayım iyice hızlandı. Hızlı, güvenli ve konforlu seyahat imkanı yakında Torbalı’da
İZBAN hattının yapımı büyük bir hızla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ulaştırma Bakanlığı’nın ortaklaşa olarak gerçekleştirdiği projede, İZBAN hattı kapsamında yapılan üst geçitlerin asfaltları dökülmeye başlandı. Cumaovası’ndan Torbalı’ya uzanan İZBAN hattının yapımıyla birlikte çevre güvenliği kapsamında hat boyunca 2 metrelik demir korkuluklar da yerleştirilmişti.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ulaştırma Bakanlığı ortaklığında gerçekleştirilen Aliağa-Menderes Banliyö Sistemi’nin Torbalı’ya kadar uzatılması için çalışmalar hızla sürüyor. 30 kilometrelik ilave hat üzerindeki 4 istasyon ve 7 karayolu alt-üst geçidi için artık geri sayım başladı. Bakanlı 4 İSTASYON VE 7 ALT-ÜST GEÇİT k, hattın yapımını tamamlarken, İzmir Büyükşehir Belediyesi de kendi üzerine düşen istasyon, alt ve üst geçitlerin yapımına hızla devam ediyor.
İLÇE MERKEZİNDE 3 ÜST GEÇİT
Torbalı’nın ulaşım sorununu kökten çözüme kavuşturacak olan İZBAN hattı üzerindeki üst geçitlerin nasıl yapılacağı da büyük bir merak konusuydu. İZBAN hattı projesi kapsamında, Torbalı Mahallesi geçidi, hükümet konağı geçidi, pazar yeri geçidi, Kuşçuburun ve Pancar geçitlerinde üst geçitler inşa ediliyor. Bu üst geçitlerden, araçların yanı sıra yayalar da geçebilecek. Bu üst geçitler sayesinde araç trafiği normal seyrinde devam edebilecek. Araç üst geçitlerini yayalar da kullanabilecek. Bu sayede vatandaşların karşıdan karşıya geçmesinde hiçbir engel bulunmayacak.
GÜVENLİ VE KONFORLU SEYAHAT
Cumaovası’ndan Torbalı’ya kadar mevcut tek hat demiryolu ise TCDD tarafından çift hatta çıkarıldı. Hattın koruma duvarlarının yapımı, sinyalizasyon ve elektrifikasyon sistemlerinin Aliağa-Cumaovası hattına uyumlu bir şekilde Torbalı-Tepeköy’e kadar uzatılması, yine TCDD tarafından gerçekleştiriliyor. Hattın devreye girmesiyle Aliağa’dan ve kent merkezinden binen yolcular; Torbalı’ya kadar güvenli, hızlı, kesintisiz ve konforlu bir yolculuk yapacak. Selçuk, Bayındır, Tire ve Ödemiş yolcuları da Torbalı’dan itibaren İzmir merkezine ve oradan da Aliağa’ya kadar raylı sistem ile yolculuk yapabilecek. Hattın devreye girmesiyle Torbalı Tepeköy’den Cumaovası’na kadar olan yaklaşık 30 kilometrelik mesafenin 25-26 dakikada kat edilmesi öngörülüyor.
ASANSÖRLÜ ÜST GEÇİTLER
Kazımpaşa İlköğretim Okulu ile Barış Yapı Sitesi’nin hemen karşısına yaya üst geçitleri de inşa edilecek. Asansörlü olacak olan bu üst geçitler sayesinde vatandaşlar kolaylıkla karşıdan karşıya geçebilecek, okul ve kurum binalarına gidebilecek. Üst geçitlerin boyu ortalama 9 metre yüksekliğinde oldu. 30 kilometrelik ilave hat üzerinde 9 üst geçit bulunuyor.
GEÇİTLERİN DETAYLARI
Torbalı Mahallesi: Kasap durağından başlayacak olan üst geçit, hemzemin geçidin üstünden geçtikten sonra, Varlık Market’in önünde sona erecek.
Hükümet Konağı: Taşkın Pasajı’nın önünden yükselişe geçecek olan üst geçit, Pizza La Sera’nın hemen önünde inişini tamamlayacak.
Pazar Yeri Üst Geçidi: Kapalı pazar yeri girişinin birkaç metre ilerisinden başlayacak olan üst geçit yolu, Muratbey Cami’nin yanındaki açık pazar alanı bitişiğinde son bulacak.
Yaya Üst Geçitleri: Asansörlü olarak tasarlanacak üst geçitlerden biri Kazımpaşa İlköğretim Okulu’nun karşısına diğeri ise Barış Yapı Sitesi’nin karşısındaki yürüyüş yoluna yerleştirilecek. Böylece Torbalı’nın ikiye bölünmesi engellenmiş olacak.