Konya Yht Garı İçin Kamulaştırılan Arsa Danıştaylık OlduKonya Yht Garı İçin Kamulaştırılan Arsa Danıştaylık Oldu :Konya Büyükşehir Belediyesi, TCDD Genel Müdürlüğü ile birlikte yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı için, ‘Eski Buğday Pazarı’ olarak bilinen alanda kamulaştırma çalışması yaptı.
Konya Büyükşehir Belediyesi, TCDD Genel Müdürlüğü ile birlikte yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren (YHT) Garı için, ‘Eski Buğday Pazarı’ olarak bilinen alanda kamulaştırma çalışması yaptı. Yıkılacak 222 işyerine arsa bedeli olarak metrekaresine 400 TL belirlenmesine, mülk sahipleri tepki gösterdi. Bölgenin merkezi yerde olduğundan dolayı metrekaresinin en az 1000 ya da 2 bin TL olması gerektiğini belirten hak sahipleri bakanlar kurulu ile onaylanan projenin durdurulması istemiyle Danıştay’a ‘yürütmenin durdurulması’ için başvurdu.
TCDD ve Konya Büyükşehir Belediyesi, Eski Buğday Pazarı olarak bilinen çoğunlu tahıl ve bakliyat satışı yapan 222 işyerinin bulunduğu 112 bin metrekare alana Yüksek Hızlı Tren Garı yapma kararı aldı. 2011 yılında başlatılan kamulaştırılma çalışması ardından 8 ay önce bölgede mülk sahiplerine tebligat gönderildi. Gelen tebligatta arsalarının metrekaresine 400 lira olarak fiyat belirlenmesini düşük bulan mülk sahipleri, TCDD ve Büyükşehir Belediyesi’ne itirazda bulundu. İddiaya göre itirazlarına, cevap bulamayanca da hukuki mücadele başlattı. Bireysel olarak yapılan müracaatlarda 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi, yapılan bilirkişi incelemesi sonucu aynı fiyatı onayladı.
“BEDEL ADİL DEĞİL”
Bölgedeki mülk sahipleri adına konuşan Menderes Ünal, şehir merkezindeki bu bölgenin kamulaştırılmasında ön görülen bedelin adil olmadığını belirtti. Gerekli yerlere itirazda bulunduklarını ancak sonuç alamadıklarını belirten Ünal, “Bizi mahkemeye yönlendirdiler. Mahkemenin göndermiş olduğu bilirkişi heyeti de en düşük rakam 400 lira gibi metrekare hesabına bir rakam çıkarıyor” dedi.
“ACELE KAMULAŞTIRMA”
Bölgenin 2 bin 942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci ‘Acele Kamulaştırma’ maddesine göre kamulaştırma çalışmasının yürütüldüğüne dikkat çeken Menderes Ünal, şunları söyledi:
“Bu madde ‘Milli Müdafaa Mükellefiyeti Kanunu’nun uygulanmasında yurt savunması ihtiyacı veya aceleliğine Bakanlar Kurulunca karar alınacak hallerde veya özel kanunlarla öngörülen olağanüstü durumlarda’ deniliyor. Bizi mağdur etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu konuyu hukukçulara bırakıyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı’nın da iyi niyetli olmadığını düşünüyorum. Çünkü, kendisi buraları devlete istimlak ettirdikten sonra emsal göstererek, sanayiye, sebze haline gerekli şeyleri yaparak yüksek rant elde edecektir. Halkı dinledikleri de yok.”
DANIŞTAY’A MÜRACAAT EDİLDİ
Kamulaştırılma çalışmalarının durdurulması amacıyla geçen Ekim ayında ‘Yürütmenin Durdurulması’ için 4 mülk sahibi olarak Danıştay’a başvurduklarını bildiren Ünal, şöyle konuştu:
“2 ayrı alışveriş merkezine yaklaşık 800 metre, kentin önemli ana caddelerine yaklaşık 500’er metre uzaklıkta olan bölgenin metrekaresinin en az bin ya da 2 bin lira olması gerekir. Hemen karşı caddedeki alışveriş merkezinin yanındaki konutların fiyatları en az 500 bin lira.

 İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.