Sincan Metro Hattı Görkemli Bir Törenle Hizmete Açıldı (Video-Foto Galeri)

Sincan Metro Hattı Görkemli Bir Törenle Hizmete Açıldı  :Başkent trafiğini daha da rahatlatacak, kent içi ulaşıma yeni bir soluk kazandıracak Batıkent-Sincan metro hattı, görkemli bir törenle hizmete açıldı. Özellikle Sincanlıların büyük bir heyecan içinde beklediği yeni metro hattının açılış törenine Türkiye’nin zirvesi damgasını vurdu.
Açılış sonunda Sincanlılara bir de müjde vardı. Açılışa katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün isteği üzerine Sincan Metrosu’nun yeni açılan Sincan-Batıkent bölümü 1 hafta ücretsiz hizmet verecek.
Sincanlılar, şehir merkezine daha hızlı bir ulaşım imkanı sunacak yeni metrolarına kavuştu. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan ve yüzde 71.78’lik gerçekleşme oranı, 216 milyon (trilyon) liralık yatırım ile 2011 yılında Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı’na devredilen metro muhteşem bir törenle hizmete girdi.
Açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, bakanlar, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, milletvekilleri, bürokratlar, meclis üyeleri ile çok sayıda Başkentli katıldı.
-VATMAN KOLTUĞUNA CUMHURBAŞKANI GÜL OTURDU
Açılış töreni öncesi metronun ilk seferinde sürüş kabininde de Türkiye’nin zirvesi vardı. Vatman koltuğuna Cumhurbaşkanı Abdullah Gül otururken, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Rajoy ile Başkan Gökçek kabinde Cumhurbaşkanı Gül’e eşlik etti. İlk seferde Mesa durağında başlayan yolculuk, Harikalar Diyarı’ndaki Devlet Mahallesi durağında sona erdi.
Sincan-Batıkent Metro hattının ilk seferi Harikalar Diyarı Amfi Tiyatro’da açılışı bekleyen binlerce Başkentliye de canlı yayınla ulaştırıldı. Metronun hareketiyle amfi tiyatroyu dolduran Başkentliler alkışlarla eşliğinde büyük bir sevinç ve coşku yaşadılar.
Açılış töreni Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın tanıtım filmi ve ardından Türkiye ile İspanya Milli Marşlarının okunmasıyla başladı.
– BAŞKAN GÖKÇEK: HAYALDİ GERÇEK OLDU
Açılış töreninde kürsüye ilk olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek “Ankara seninle gurur duyuyor” sloganları eşliğinde geldi. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Başkan Gökçek, “Bugün Ankara için özellikle Sincan’ımız için, Etimesgut’umuz için tam bir bayram günü. Hayaldi elhamdülillah gerçek oldu” dedi.
Büyükşehir Belediyesi olarak Sincan metrosu ile birlikte Ankara’da 44 kilometrelik metro çalışmasına başladıklarını ifade eden Başkan Gökçek, kaba inşaatları belli bir noktaya getirdikten sonra metroların bitirilmesi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini vurguladı. Başbakan Erdoğan’dan “Belediye imkanlarının gücünü yetiremiyoruz, hükümet olarak el atın ve başta Sincan metrosu olmak üzere Çayyolu ve Keçiörenlilere hediye edin” talebinde bulunduklarını ifade eden Başkan Gökçek, Başbakan Erdoğan’ın da Ulaştırma Bakanlığına talimat vererek süratle çalışmaları başlattığını söyledi.
Yerel seçimlerden hemen önce Sincan metrosunu açma mutluluğunu yaşadıklarına dikkat çeken Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Önümüzdeki ay Çayyolu, yıl sonunda da Keçiören metrosu hizmete girecek. Sincan Metrosu, toplam 11 istasyondan oluşuyor. Seyahat süresi 30 dakika. Trenler, ihalesi iptal olup, yeniden yapıldığı için, kademe kademe geliyor. Seferler ilk başta 8 ile 10 dakika arası olacak. Yılsonu normale dönecek. Yılsonuna kadar Batıkent’ten aktarma olacak. Yıl sonu itibariyle Kızılay’a duraksamaksızın gitme imkanı olacak.
Hayırlı uğurlu olsun. Cenab-ı Allah hayırlı uğurlu etsin. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Hükümetimize sonsuz teşekkürler ediyorum. Hepinize saygılar sunuyorum.”
BAKAN ELVAN: METRO 11 AY ERKEN BİTTİ
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın mesajının okunmasının ardından kürsüye gelen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfü Elvan ise Sincan metro hattını sözleşmede yer alan tarihten 11 ay önce vatandaşlarla kavuşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını vurguladı.
Elvan, başlangıçta 8-10 dakika olacak sefer aralıklarının yıl sonu itibariyle 2 dakikaya düşeceğini, Kızılay-Batıkent-Sincan hattında toplam 1 milyon 200 bin yolcu taşınabileceğini açıkladı.
Yapımı devam eden Çayyolu metrosunun Mart ayı içinde, Keçiören metrosunun ise yılsonu itibariyle hizmete açmayı planladıklarını belirten Elvan, Ankara’ya iki yeni hat kazandırmak için de çalışmaların devam ettiğini müjdeledi. Kızılay-Esenboğa Havalimanı ve Gar-Kızılay metro hatlarının etüt ve proje çalışmalarında son aşamaya gelindiğini aktaran Elvan, bundan sonra metro tren ve vagon yapımında yerli üretimin arttırılması için de çalışmaların sürdüğünü, yapımı devam eden tesislerin çok yakında üretime başlayacağı bilgisini verdi.
-İSPANYA BAŞBAKANI RAJOY: “DENEYİMİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
İspanya Krallığı Başbakanı Mariano Rajoy ise “Bugün burada bulunmak benim için büyük bir şeref ve onur. Beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” diyerek başladığı konuşmasında, Türkiye ve İspanya’nın iki dost ülke olduğunu söyledi.
Açılan Metro hattı ile Ankaralıların hayat standartının artacağını belirten konuk Başbakan Rajoy, bir İspanyol firmasının böyle bir harika esere katkıda bulunmasından büyük onur duyduğunu ifade ederek, “Biz sahip olduğumuz deneyimi paylaşmaya, buna benzer alt yapıları yapmaya ve en iyi hayat kalitesini sağlamak için işbirliğine devam edeceğiz. Açılışta
İspanya milli marşını dinlemekten duyduğum memnuniyeti de söylemeden geçemeyeceğim. Beni davet ettiğiniz için tekrar teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını son verdi.
– BAŞBAKAN ERDOĞAN: ANKARA İÇİN TARİHİ BİR GÜN
Başbakan Erdoğan da konuşmasına “Bugün Ankara için yine tarihi bir günü, tarihi bir anı hep birlikte yaşıyoruz. Bu tarihi anı bizimle paylaşan İspanya Başbakanı değerli dostum Mariano Rajoy ve heyetine şahsım milletim adına yürekten şükranlarımı sunuyor, ülkemize başta Sincan’a hoş geldiniz diyorum” sözleriyle başladı.
Konuşmasını metro çalışmalarında emeğe geçenlere teşekkür ederek sürdüren Başbakan Erdoğan, “İspanya firması Comsa, Türkiye firması Alarko, İtalya’dan Ansaldo’ya, bu şirketlerin tüm yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyorum. Ankara metrolarını başlatan ve belli bir aşamaya kadar getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığımız ve değerli başkanımız Melih Gökçek Beye, metroyu tamamlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığımıza ve değerli mesai arkadaşım yaklaşık 11 yıl beraber çalıştığımız Binali Yıldırım beye, şu anki bakanımız Lütfü Elvan Beye, emeği geçen mimar, teknisyen ve tüm işçi kardeşlerime, şahsım, ülkem ve milletim adına özellikle şükranlarımı ifade ediyorum” diye konuştu.
– ANKARA’DA RAYLI SİSTEM 67.5 KM’YE ÇIKACAK
Ankara’da üç koldan ilerleyen metro hatlarından Batıkent-Sincan hattını hizmete alarak büyük bir özlemi ve hasreti sona erdirdiklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, “Bu hattın hizmete açılışının 11 ay öne çekilmiş olması bir inancın, azmin, gayretin neticesidir. İşte azmettiğiniz zaman inandığınız zaman başarılı olursunuz. Biz bunun ispatını yapmış durumdayız ve hayırlı olsun diyoruz” diye konuştu.
Kızılay-Çayyolu hattını gelecek ay içinde ve 10 ay erken hizmete açacaklarını da müjdeleyen Başbakan Erdoğan, Keçiören metrosunun ise yılsonunda test sürüşlerinin başlayacağını, 2015 yılı başında ise hizmete açılacağını kaydetti.
Ankara’da mevcut raylı sistem uzunluğunun 23.5 km olduğu bilgisini veren Başbakan Erdoğan, 44 kilometrelik yeni hatlarla bu uzunluğun 67.5 kilometreye çıkacağını belirterek, “Elbette burada durmuyoruz. Yeni projelerin çalışmaları başladı. Kızılay’dan Esenboğa Havalimanı’na giden bir metro ile Kızılay’dan Gar’a bir başka metro projemiz de var. Bunlar bir şeyi ifade ediyor: Biz laf üretmeyiz. İcraat üretiriz. İnşallah Ankara’yı ulaşımda da bir Avrupa Başkenti konumuna yükseltmiş, ulaşımda örnek bir şehir haline eriştirmiş olacağız” dedi.
– METRO DURAKLARINA KAPALI OTOPARKLAR
Yeni metronun ilk etapta Batıkent’ten aktarmalı çalışacağını yineleyen Başbakan Erdoğan, Batıkent-Sincan arası ulaşım süresinin 35 dakikaya ineceğini, aktarma kalktıktan sonra Kızılay’a direkt ulaşım ile sürenin 30 dakikaya düşeceğini kaydetti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e seslenerek metro duraklarına katlı otopark yapılmasını isteyen Başbakan Erdoğan, “Benim vatandaşım evinden çıkınca ben şu kadar dakikada şuraya ulaşacağım deme şansını yakalayacak. Tüm vatandaşlar, Başkentimizde bu mutluluğu yaşayacaksınız. Sincan, Eryaman artık birçok sıkıntıyı bu vesileyle aşıyor ve kısa zamanda işine, işinden evine ulaşma şansını yakalıyor” dedi.
-ÇİÇEK: “SİNCAN METROSU ANKARALILARA HAYIRLI OLSUN”
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek de “Bugünkü bu sevinci paylaşmamıza vesile olan metronun Ankaramıza kazandırılmasında talimatlarıyla emeği geçen Başbakanımıza, şimdiki ve önceki Ulaştırma Bakanlarımıza, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese Ankara milletvekili olarak teşekkür ederim” dedi.
Siyaseti anlamlı kılan, anlaşılabilir kılan hususun özünde hizmet aşkı ve şevkinin bulunması olduğunu ifade eden Çiçek, “siyaset hizmet için yapılıyorsa ibadettir. İnanıyoruz ki halka hizmet hakka hizmettir. Bu da bu hizmetlerden bir tanesidir” şeklinde konuştu.
-CUMHURBAŞKANI GÜL: “BİR MEMLEKETTE BÜTÜN BUNLARI YAPILABİLMESİ İÇİN ÖNCE HUZUR, İSTİKRAR VE BARIŞ GEREKİR” –
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de törende yaptığı konuşmada, “Dost ülke İspanya’nın Başbakanı ve bakanları, Meclis Başkanı, Başbakanımız, Bakanlarımız, Belediye Başkanımız ve Sincanlılar ile birlikte metroyu açmaktan mutluluk duyuyorum” dedi.
Tören alanına Batıkent’ten metro ile geldiklerini belirten Cumhurbaşkanı Gül, artık bundan böyle sabah ve akşam herkesin metroyu kullanacağını, yollarda acıyarak geçen zamanların sıkıntılarını yaşamayacağını söyledi.
Cumhurbaşkanı Gül, Sincan ve çevresinde yaşayan vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak metronun yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerini ileterek sürdürdüğü konuşmasında şöyle dedi:
“Bu projenin gerçekleşmesinde finans sağlayan başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan beye ve bakan olduğu sürede çok önemli hizmetleri geçen Binali Yıldırım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e çok teşekkür ediyorum.”
Bir ülkeyi gelişmiş yapan, büyük yapan, güçlü yapan, vatandaşlarının karşısında mutlu yapan hizmetleri devreye sokabilmenin önemini anlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Bunları çok şükür ki gerçekleştirmeye başladık. Marmaray’ı gerçekleştirdik. Bütün bunların yapılabilmesi için bir memlekette önce huzur, istikrar ve barış gerekir. Yoksa enerjimizi lüzumsuz dedikodulara ayırırız” dedi.
-METRO BİR HAFTA ÜCRETSİZ HİZMET VERECEK
Marmaray’ın açılışında vatandaşların bu önemli hizmetten faydalanması için bir süre ücretsiz olması teklifinde bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, “Şimdi de aynı teklifi ‘Sincan- Batıkent metrosu bir süre ücretsiz olabilir mi ?’ diye yapıyorum, Sayın Başbakan ve Sayın Belediye Başkanına… Herhalde Ankaralılar ve Sincanlılar için de böyle bir şey düşünürsünüz” dedi.
Cumhurbaşkanının teklifi üzerine Sincan Metrosu’nun yeni açılan Sincan-Batıkent bölümü bir hafta süresince ücretsiz hizmet verecek.İlk yorum yapan olun

Yorumlar