Suriye’deki savaş demiryolu ile yapılan mermer ihracatınıda bitirdi

Suriye’deki savaş demiryolu ile yapılan mermer ihracatınıda bitirdi :2013 yılında Afyonkarahisar’dan Suriye’ye toplamda 2 milyon 95 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyleyen Genelioğlu, bu ihracatta mermer ve doğaltaş sektörünün payının ise yüzde 10’lara kadar gerilediğini söyledi.
Afyonkarahisar İscehisar Mermerciler ve İşadamları Derneği (İSMİAD) Başkanı Ali Genelioğlu, Suriye’deki savaştan dolayı ülkeye yapılan mermer ihracatının yüzde 85 seviyelerinde azaldığını kaydederek, “Yıllarca mermer ihracatı yaptığımız Suriyeli firmalar çareyi başka ülkelere kaçıp, oralarda ticareti devam ettirmekte buldu” dedi.
2013 yılında Afyonkarahisar’dan Suriye’ye toplamda 2 milyon 95 bin dolarlık ihracat yapıldığını söyleyen Genelioğlu, bu ihracatta mermer ve doğaltaş sektörünün payının ise yüzde 10’lara kadar gerilediğini söyledi. Yaklaşık 3 yıldan beridir çatışmaların devam ettiği Suriye’de mermer ve doğaltaş sektörünün ilk darbeyi 2012 yılında yediğini kaydeden Genelioğlu, o yıllarda ağırlıkla demiryolu üzerinden mermer ihracatı yapılan Humus ve Halep gibi şehirlerde ihracatın yüzde 90 seviyelerinde azaldığını söyledi. 2013 yılına gelindiğinde ise Suriye’ye mermer ihracatının hemen hemen bitme aşamasına geldiğini aktaran Genelioğlu, “Biz savaştan önce 3 yıllardır Suriye’ye mermer ve doğaltaş gönderiyorduk. Oradaki firmalar genelde bizlerden blok ve moloz alıyorlardı. Ama savaş şiddetini arttırınca ihracatımız durdu. Şuanda çok az da olsa mermer ihracatımız oluyor. Suriyeli bazı firmalar işlerini yüpürtmek ve mermer ihraç etmek için çareyi Dubai gibi ülkelere kaçmakta buldular. Oradaki firmalar fabrikalarını, işletmelerini toplayıp huzurun olduğu ülkelere gittiler ve oralardan bizimle ticaretlerini sürdürmeye çalışıyorlar” dedi.
2013 YILINDA DEMİYOLU ÜZERİNDEN SURİYE’YE MERMER TAŞIMACILIĞI YAPILAMADI
Ticarette huzur ortamının ve güvenliğin çok önemli olduğunu söyleyen Genelioğlu, firmaların kendilerini riski atamadıklarını ve bu yüzden de ticari faaliyetlerin yapılamadığını söyleyerek, “Biz Suriye’deki savaş yüzünden mermerciler olarak büyük bir iş kaybı yaşadık. Eğer bölgede savaş olmasaydı, ben geçtiğimiz yıl mermer ihracatının bir önceki yıllara göre daha fazla artacağını tahmin ediyordum. Ama maalesef bu böyle olmadı. Bu iş kaybı dolaylı olarak istihdamı da önemli oranda etkiledi. Çünkü yanı başımızdaki komşu bir ülkeye mermer ihracatını daha fazla arttırmamız yani daha fazla iş yapmamız doğal olarak daha fazla personel çalıştırmamızı gerektirecekti. Ama olmadı. İnşallah Suriye’de sular durulur, savaş sona ererde, duran ihracatımız tekrar başlar” diye konuştu.Öte yandan, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Afyonkarahisar Lojistik Şube Müdürlüğü’nden edinilen bilgilerde ise Suriye’ye demiryolu üzerinden 2013 yılında hiç mermer ve doğaltaş taşımacılığı yapılmadığı, son seferlerin 2012 yılında yapıldığı belirtildi.Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar