Havayolu ulaşımının büyümesinde en büyük katkı Türkiye’denHavayolu ulaşımının büyümesinde en büyük katkı Türkiye’den :Türkiye’nin önümüzdeki 7 yılda, Avrupa hava trafiği büyümesine en büyük katkıyı sağlayacak ülke olacağı belirtildi.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı Eurocontrol’ün raporuna göre, Avrupa hava ulaşımının 2014 yılında yüzde 1,2, 2015 yılında ise yüzde 2,7 seviyesinde büyümesi öngörülüyor.

Hava ulaşımındaki büyüme, 2017 yılından sonra Avrupa’da havalimanları kapasitesinin yetersizliğinden dolayı yüzde 2,2’ye düşecek. İstanbul’a yapılacak üçüncü havalimanı ile birlikte 2019’dan itibaren bu oran 2,8 seviyesine ulaşacak.

Mısır’da yolcu sayısının azalmasının tüm Avrupa’yı etkilediği ifade edilen raporda, “Bununla beraber bu kayıplar turistlerin İspanya ve Fas’a doğru yönelmesi ve Yunanistan’da yüzde 9 daha fazla trafik artışıyla bir miktar telafi edildi. Aynı zamanda Türkiye ile Rusya’da 2013’te görülen büyümenin Avrupada’ki büyümeyi de olumlu şekilde etkilemesi bekleniyor” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin hava ulaşımının bu yıl yüzde 7,3, 2015’te ise 7,1 büyüyeceğinin öngörüldüğü raporda, “Türkiye, önümüzdeki 7 yılda ortalama yüzde 6,9’luk büyümeyle Avrupa’da hava trafiğindeki büyümeye en büyük katkıyı yapan ülke olacak” denildi.

  • Hızlı tren nedeniyle 26 bin uçuş gerçekleşmeyecek

Hızlı tren ağlarında önümüzdeki yıllarda görülecek genişlemenin sektörün hava trafiği büyümesini 2020’ye kadar yıllık yüzde 0,4 baskılayacağı belirtilen raporda, bundan da en fazla Türkiye’nin etkileneceğini kaydedildi.

Rapora göre Türkiye’de, 2020 yılında ülke hava trafiğinin yüzde 2,5’ine denk gelen yaklaşık 26 bin uçuş, hızlı tren tercihi dolayısıyla gerçekleşmeyecek.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.