Kent içi raylı sistemlerde balastlı ve balastsız üstyapıların uygulama bakım ve maliyet açılarından karşılaştırılmasıKent içi raylı sistemlerde balastlı ve balastsız üstyapıların uygulama bakım ve maliyet açılarından karşılaştırılması : Hem yüksek hızlı hatlarda hem de kentiçi raylı sistemlerde balastsız üstyapının özellikle sanat yapılı kesimlerde sağladığı yararlar açıklanmaktadır. Kent içi raylı sistemlerde tünel ve viyadüklerde balastsız üstyapı uygulanarak rayların doğrudan doğruya tünel veya viyadük beton tabanına traversli veya traversiz döşenmesi ile; balast serilmesi, büyük buraj makineleri ile sıkıştırma yapılması, balast takviyesi, balast temizleme, devamlı bakım ve tamirat gibi işler ortadan kalkmaktadır.

Ayrıca bu tür bakım işlerinin kentlerde mevcut trafik altında yapılmasının, hem güç hem de çok masraflı olduğu, trafiği aksattığı açıktır. Çalışmanın devamında, örnek alınan Aksaray-Yenibosna hafif metro hattının bir uzantısı olan Yenibosna-Havaalanı hattında balastlı ve balastsız üstyapı alternatifleri arasında karşılaştırma yapılarak elde edilen sayısal değerler incelenmekte ve balastsız üstyapının daha ekonomik olduğu ortaya konmaktadır. Fazla miktarda viyadük ve tünelden oluşan bir hatta, balastlı üstyapı ilk maliyet açısından daha ekonomik olmasına rağmen, toplam maliyet hesaplandığında balastsız üstyapının ekonomik olduğu görülmektedir. Bu karşılaştırmada, sadece üstyapının yapım ve bakım maliyetleri dikkate alınmıştır.

İşletme (süreklilik, yüksek hız imkanı, konfor), çevre (gürültü, vibrasyon, toz ) ve sanat yapılarına ilişkin (viyadük, köprü ve tüneller) maliyetler de düşünülerek kapsamlı maliyet analizi yapılması durumunda, balastsız üstyapının tünel, köprü, viyadük gibi sanat yapılarında ne derecede ekonomik olduğu çok yönlü olarak belirlenmiş olur. Genelde konfor ve işletmede süreklilik gibi konular açısından da balastsız üstyapı daha uygun olmaktadır.

İnş. Yük. Müh. Veysel Arlı Hat ve Sabit Tesisler Müdürü İstanbul Ulaşım A.Ş.

Kentici_Balastli_Balastsiz_Sistemler_Karsilastirma

 

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.