Malatya hızlı tren hattı ihalesi yıl içinde yapılacakMalatya hızlı tren hattı ihalesi yıl içinde yapılacak :Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya Şubesi Malatya için öngörülen projeler için harekete geçti.Sivas-Çetinkaya-Malatya hızlı tren projesi 2014 yılı Şubat ayında, Malatya’nın hızlı tren hattına dahil olmasını sağlayacak projenin ihalesinin yıl içinde yapılmasına karar verildiği açıklanmıştır.

Önerimiz, Malatya kamuoyu ve iş dünyası tarafından yakından takip edilen hızlı tren projesine ilişkin ihalenin 2014 yılı ilk yarısında gerçekleştirilmesini ve fiziki yatırımın da hızlandırılmasıdır.
KARAHAN TÜNELİ:

Özellikle kış koşullarında Malatya’nın batı bağlantısında ortaya çıkan ulaşım sıkıntıları bakımından Karahan Tüneli büyük önem taşımaktadır. Yürütülen kazı çalışmalarında karşılaşılan sorunlar nedeniyle tamamlanması uzun bir süre ertelenen tünel çalışmasında halihazırda teknik sorunlar aşılmış olup, bütçe aktarımı beklenmektedir.

Önerimiz, Karahan Tüneli ve bağlantı yollarının ivedilikle tamamlanmasını sağlayacak bütçenin aktarılmasıdır.
FIRAT DEMİRYOLU KÖPRÜSÜ KARAYOLU ULAŞIMINA AÇILMASI PROJESİ

Malatya ile yoğun ticari ilişki içinde olan Elazığ’a bağlı Baskil ilçesine Malatya merkezden karayolu ile ulaşım mesafesi 73 km’dir. Bu mesafe Baskil’in sahil köyleri için 100 km’yi bulmaktadır. Malatya ilinde 50 bin civarında Baskil’linin yaşadığı tahmin edilmekte ve Malatya’da işlenen kayısının yüzde 30’unun Baskil’de üretildiği bilinmektedir. Karakaya Baraj gölü üzerinde kurulu Fırat Demiryolu Köprüsünün kara yolu taşıtlarının geçişine imkan sağlayacak biçimde kullanılması halinde bu mesafe 40 km’ye düşmekte ve 60 km kısalmaktadır. Mesafedeki kısalma Baskil sahil köyleri için 40 km civarındadır. Sağlanacak zaman tasarrufu ve oluşacak sosyal faydanın yanında yılda yaklaşık 12 Milyon TL yakıt tasarrufu yapılacağı hesaplanmıştır. İlgili konuda Malatya Valiliğince RUA Mühendislik firmasına teknik proje hazırlatılmış olup, köprü ayaklarına yapılacak güçlendirme ve bağlantı yolları dahil yaklaşık 22 Milyon TL’lik yatırımla köprünün çit katlı hale getirilerek karayolu ulaşımında sorunsuz kullanılabileceği ortaya konmuştur.
ÖNERİLERİMİZ:

Fırat Çift Katlı Demiryolu Köprüsü Projesinin Bakanlığın ilgili birimleri tarafından incelenerek yatırım programına alınması (RUA Mühendisliğin hazırlamış olduğu proje cd halinde bakana verildi.)

Raybüs sistemi ile Fırat Demiryolu Köprüsü üzerinden araç ve yolcu ulaşımının sağlanması

Demiryolu köprüsünün zemini modifiye edilerek, aynı zamanda kara yolu ulaşımında kullanılabilecek duruma getirilmesi
LOJİSTİK MERKEZ KURULMASI PROJESİ

Devlet Demir Yolları tarafından belirli illerde lojistik merkezleri kurulması kararlaştırılmıştır.

Önerimiz, mevcut potansiyeli ve konumu dikkate alınarak Malatya’nın lojistik merkezleri arasına alınmasıdır. Bu kapsamda halihazırda atıl durumda olan Malatya Vagon Fabrikasının değerlendirilebilme imkanı önemli bir avantajdır.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.