Yeni Sivasın Merkezi YHT İstasyonu OlsunYeni Sivasın Merkezi YHT İstasyonu Olsun :Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Sivas Şube Başkanı Avukat Mustafa Coşkun, Elazığ’da düzenlenen Genişletilmiş İstişare Toplantısı’nda Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a Sivas’ın geleceğini yön verecek 12 maddelik talep dosyasını sundu. Coşkun, Bakan Elvan’a başta Hızlı Tren Güzergahı ve İstasyonunun yapılması gereken bölge hakkında sözlü bilgi verdi. Coşkun, ayrıca Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın ile görüşerek Bakan Elvan’ı Sivas’a davet ederek proje güzergahını hep birlikte yerinde incelemek istediklerini kaydetti.

MÜSİAD Sivas Şube Başkanı Avukat Mustafa Coşkun, Elazığ Şubesinin ev sahipliğini yaptığı ve Müsiad Genel Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’deki tüm Şube Başkanları, Sektör Kurulları Başkan ve Üyeleri, Teşkilatlanmadan Sorumlu Başkanlar, Yurtdışında faaliyet gösteren Şube Başkanları ve Temsilcilerinin katıldığı Genişletilmiş İstişare Toplantısına katıldı. Coşkun, Müsiad üyeleri, Sivas Milletvekilleri, Belediye Başkanı Sami Aydın, AK Parti Sivas İl Başkanı Ziya Şahin, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleriyle üzerinde yaklaşık 1 ay çalışılan ve 12 maddeden oluşan talep dosyasını Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a sundu. Ayrıca Başkan Coşkun toplantıda yaptığı konuşmada rapor metnini katılımcılara da anlattı. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan raporda belirtilen konuları inceleyeceklerini ve gerekli çalışmaları yapacaklarını belirtti.Toplantı sonrası Bakanı Lütfi Elvan ile görüşen Müsiad Sivas Şube Başkanı Avukat Mustafa Coşkun, raporda belirtilen konuları yerinde incelemek üzere Bakan Elvan’ı Sivas’a davet etti. Coşkun, Sivas’ta yerinde yapılacak gezi ve incelemeler sonucu başta Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın olmak üzere, bütün yetkililerin katılımı ile bir toplantının yapılmasını ve bu toplantıda karar verilmesini istedi.

DOSYADA YER ALAN MADDELER

Müsiad Başkanı Avukat Mustafa Coşkun tarafından sunulan raporda şu konulara yer verildi: “Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının şehir içi geçişinin yeraltından yapılması veya Kuzey Çevre Yolu’nu takip etmesi. YHT şehir içi geçişinin mevcut demiryolu hattını takip etmesi durumunda şehir adeta parçalara ayrılmış olacak, bu durumda Kızılırmak Projesi, Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı projeleri ile Cumhuriyet Üniversitesi olumsuz yönde etkilenecektir. Yüksek Hızlı Tren (YHT) İstasyonunun Hayri Sığırcı Caddesinin üst kısmı ile Meraküm’ün alt kısmında bulunan ve yeni bir Sivas’ın oluşturulabileceği arazide kurulması:

Kuzey Çevre Yolu’nun da geçeceği bu bölge Sivas için yeni bir merkez olma potansiyelini taşımaktadır. İstasyon binası bu mevkide kurulduğu takdirde çevre illerden gelecek yolcular açısından ulaşım çok kolay olacak, otopark sıkıntısı yaşanmayacak, alışveriş merkezi ve otel ihtiyacı çok rahat bir şekilde karşılanabilecektir. Kurtderesi Vadi Park’tan Kuzey Çevre Yolu boyunca Paşa Fabrikası mevkiine kadar olan arazide yeni meydan, işyeri ve konut projeleri ile yeşil alanlardan oluşacak ve yaklaşık yüz bin nüfusu barındıracak, Yeni Bir Sivas kurulmuş olacaktır. YENİ Sivas’ın merkezinde gar binası ve önüne yapılacak büyük bir meydan olmalıdır. Böylece inşaat sektörü ile birlikte bütün sektörler canlanacak, yeni istihdam alanları oluşacaktır.

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Hattının 2016’da Hizmete Açılması:Yüksek Hızlı Tren projesi başlarken bitiş tarihinin 2014 yılı olarak ilan edildi, her sene bu süre birer yıl uzatılarak geciktirildi. Şimdi Yüksek Hızlı Tren projesi bitiş tarihi 2017 olarak ilan edilmektedir. Sivas-Ankara YHT projesinin daha fazla gecikmemeli bitirilebilirse 2016’da bitmeli, yada sürenin daha fazla uzamasına müsaade edilmemelidir. Kuzey Çevre Yolu’nun biran önce yapılması: Sivas-Ankara yolu girişinden başlayarak, Mereküm eteğinden devam edecek olan Kuzey Çevre yolu bir an önce açılarak şehrin bu bölgede gelişmesi sağlanmalıdır. Hayri Sığırcı Caddesi üzerinden yapılacak hafif raylı sistem ile birlikte YHT istasyonu şehir merkezi, Otogar ve Cumhuriyet Üniversitesine bağlandığında şehir trafiği de rahatlatılmış olacaktır.

Kuzey Çevre Yolu üzerinden Yüksek Hızlı Tren (YHT) istasyonunun Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na bağlantı yolunun yapılması: Bu bağlantı yolu yapıldığında YHT istasyonu ile havaalanı en kısa yoldan birbirine bağlanmış olacak, çevre illerden gerek karayolu gerekse havayolu ile gelecek veya gidecek yolcuların rahat ve kısa süreli seyahat etmeleri sağlanmış olacaktır. Hafik – Doğanşar – Koyulhisar Yolunun yapılması:Bu hatta yapılan çalışmalar yarım kalmış olup biran önce bitirilmelidir. Sivas’ın doğa turizmi açısından en önemli bölgesinin Sivas’a ve Karadeniz’e bağlantısı yapılmalı, Doğanşar ilçesi adeta çıkmaz sokak olmaktan kurtarılmalıdır.

Altınyayla – Kangal Yolunun yapılması: Altınyayla ilçesinin çevresinde bulunan bölünmüş yollara bağlantısı yeni yapılacak ya da iyileştirilecek yollarla gerçekleştirilmiş olacaktır. Yıldız Dağı – Sıcak Çermik Yolunun yapılması: Yıldız Dağı’na kurulacak kayak tesisleri ile, yapılan yatırımlarla geleceğin termal turizm merkezlerinden biri haline gelecek olan Sıcak Çermik Kaplıcalarının birbirine karayolu ile bağlanması gerekmektedir. Çamlıbel, Yağdonduran ve Kızıldağ Tünelleri inşaatlarının bir an evvel başlatılması:İlimizde kış şartlarının ağır geçmesinden dolayı gerek ilimizin sosyo ekonomik yapısını gerek yaşam standartlarını gerekse de yolcu güvenliğini artıracak bir uygulama olup ivedilikle ilimize kazandırılması gereken bir hizmet olduğunu düşünüyoruz.

Sivas Telekom İl Müdürlüğü’nün Bölge Müdürlüğü haline getirilmesi:Yüz ölçümü bakımında Türkiye’nin en büyük ikinci şehri olması sebebi ile bölgemizin coğrafi stratejik yapısı, komşu illeri ile kıyaslandığında, bulunduğu konum itibari ile ulaşım ve hizmet noktasında diğer illere nazaran fevkalade rahat bir imkan sağlayacak, uygulamada yaşanan sıkıntılar daha rahat bir şekilde aşılacaktır. 11-)Sivas Telekom bünyesinde Çağrı merkezinin biran önce kurulması: Sivas son yıllarda yapılan yatırımlarla birlikte Türkiye’deki çağrı merkezi üslerinden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir.

İlimizde birçok kurum ve kuruluşun çağrı merkezlerinin bulunması nedeni ile gerek meslek kuruluşları gerekse Sivil Toplum Kuruluşları tarafından konusunda ehil ve vasıflı eleman yetiştirmek maksadı ile çok sayıda kurslar açılmış ve bu kurslar hem ilimizde eğitimini sürdüren Cumhuriyet Üniversitesi gençlerinden hem de ilimizde ikamet etmekte olan gençler tarafından yoğun ilgi gösterilmiştir. Bu sebeple ilimizde açılacak olan yeni bir çağrı merkezinin teknik altyapısı, nitelikli eleman alt yapısı mevcuttur.Yapmış olduğumuz araştırmalar ve görüşmeler neticesinde gördük ki ilimizde bulunan Türk Telekom İl Müdürlüğü bünyesinde bir merkez kurulması istenildiğinde gerekli olacak fiziki şartları sağlayabilecek mekan mevcuttur. PTT Lojistik Üssü’nün Türkiye’nin ortasında bulunan Sivas’ta da bir an önce kurulması:Kurulacak lojistik üs için gerekli bina ve altyapı halihazırda mevcut olup önemli bir yatırım gerektirmeden işletmeye açılması mümkündür.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.