Polatlı-İstanbul Hızlı Tren Seferleri Mayıs Ayında Açılıyor



Polatlı-İstanbul Hızlı Tren Seferleri Mayıs Ayında Açılıyor :Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, yaptığı açıklamada Ankara-Polatlı-İstanbul tren seferlerinin Mayıs ayında açılacağını söyledi. Bilgin, yaptığı açıklamada “Şu anda Türkiye’de hızlı tren istasyonu olan tek yer yerleşim yeri burası. Eskişehir ve Konya’da var ama eski istasyonların düzenlenmesi bu. Şu anda Ankara’dan çıktığımız zaman birçok hızlı trenimiz Polatlı’da duruyor istasyonumuzda duruyor.” Dedi. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman’da hızlı tren çalışmaları ile ilgili geçtiğimiz günlerde bilgi vermişti.

BİLGİN: MAYIS AYI SONU İTİBARİYLE DE ANKARA-İSTANBUL HIZLI TREN HATTI AÇILIYOR

Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, “Şu anda Türkiye’de hızlı tren istasyonu olan tek yer yerleşim yeri burası. Eskişehir ve Konya’da var ama eski istasyonların düzenlenmesi bu. Şu anda Ankara’dan çıktığımız zaman birçok hızlı trenimiz Polatlı’da duruyor istasyonumuzda duruyor. Hem Eskişehir’e hem de Konya’ya buradan rahatlıkla ulaşma imkanımız var. Mayıs ayı sonu itibariyle de Ankara-İstanbul hızlı tren hattı açılıyor. Polatlı’mızla İstanbul arasındaki ulaşım yine Polatlı üzerinden geçecek. Çok büyük bir imkan.” Dedi.

ANKARA-İSTANBUL YHT HATTINDAKİ ÇALIŞMALAR

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman’da hızlı tren çalışmaları ile ilgili geçtiğimiz günlerde bilgi vermişti. Hattın yapımı sırasında en zorlandıkları bölümlerden birinin Eskişehir geçişi olduğunu ifade eden Karaman, “İlk defa demiryolu hattı bir şehrin altından geçti. Dünyada da bir Cordoba’da böyle. Bundan sonra bir daha böyle bir geçiş olsun istemiyoruz” diye konuştu.

Eskişehir Gar’ı konusunda belediye ile anlaşmazlık yaşadıklarını anlatan Karaman, gara ilişkin planların tamamlandığını kısa bir süre içerisinde ihalesine çıkılacağını bildirdi. Ankara-İstanbul hattında 755 sanat yapısı yaptıklarını belirten Karaman, Köseköy-Gebze arasındaki bölümün 150 milyon avroluk AB hibesi ile yapıldığını ifade etti. Hattın 2015’te Marmaray’a bağlanacağını ve Halkalı’ya kadar ulaşacağını kaydeden Karaman, şöyle konuştu: “Hat açıldıktan sonra Ankara-İstansul arası seyahat süresi 3,5 saat olacak. İlk etapta günlük 16 sefer düzenlenecek. Marmaray’a bağlandıktan sonra her 15 dakika ya da yarım saatte bir sefer gerçekleşecek.

Bilet ücretleriyle ilgili de bir anket çalışması yaptık. Vatandaşa, ‘Kaç lira olursa YHT’yi tercih edersin’ diye sorduk. 50 lira olursa hepsi ‘bineriz’ diyor. 80 lira olursa yüzde 80’i YHT’yi tercih edeceğini belirtiyor. Bunları değerlendirip bilet fiyatını belirleyeceğiz. Hattın yapımı tamamlandı. Şimdi testlerini gerçekleştiriyoruz. Testler bittikten sonra yolcu taşımaya başlayacağız, 29 Mayıs olabilir. ‘Martta açarız’ dedik ama olmadı. Önemli olan tam anlamıyla güvenli bir şekilde hizmete girmesi.”

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.