TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Vagonu SamsundaTRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Vagonu Samsunda :10 Aralık 2012 tarihinde açılan TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Vagonu, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun 50. yılında dinleyici ve izleyicilerine daha yakın olmak, deneyimlerini, birikimlerini ve hafızasında biriktirdiği anıları paylaşmak için 31 Ocak günü Ankara’dan yola çıkarak Edirne’den Kars’a kadar 20 ili ziyaret edecek. Bu kapsamda 14 Ocak 2014 Pazartesi günü Samsun a gelen TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Vagonu TCDD Garı’nda halkın ziyaretine açıldı.

İki gün Samsun Halkının ziyaretine açık olacak müzeyi ilk gününde ziyaret eden Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, aralarında 1935’li yıllara ait mikrofonlar, kameralar, montaj masası, ses ve görüntü kaydeden cihazların bulunduğu ve ülkemizdeki ilk radyo yayınından günümüz yayıncılığının geldiği son nokta olan sanal stüdyo uygulamasının ilk örneklerinden olan blue box stüdyo ve müzede bulunan TRT’nin tarihine ışık tutan materyalleri ilgiyle inceledi.

İncelemelerin ardından Metin Yazarı ve TRT Müzesi Vagon görevlisi spiker Mine Sultan ÜNVER, Vali Hüseyin AKSOY’la TRT Radyo, TRT Belgesel Kanalı ve TRT Haber Kanalında yayınlanacak bir röportaj yaptı.

Vali Hüseyin AKSOY TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Vagonu ziyaretinde yaptığı röportajında, “Öncelikle TRT’nin 50. Yılını kutluyorum. TRT Türkiye’de özellikle yayıncılıkta, radyoda ve televizyonda bir okul niteliği taşıyan kurumumuzdur. TRT’de yetişen birçok kişi daha sonra çeşitli kurumlarda görev almakta ve bir okul gibi insan yetiştirmektedir. Özellikle bu Müze Vagon’da, bu gelişimi ve tarihi süreci bizlere en iyi anlatan organizasyonlardan birisidir. TRT nereden nereye geldi. Teknoloji nasıl ilerledi. Bunu burada, yakından bir arada görme ve değerlendirme fırsatı buluyoruz.

Özellikle gençlerimizin bunu gelip izlemelerini ve buradan elde edecekleri deneyimleriyle önümüzdeki sürece nasıl hazırlanmamız gerektiği hususunda bilgi sahibi olmalarını arzu ediyorum. Çünkü çok hızlı bir şekilde teknoloji gelişiyor ve TRT’de bu hızlı gelişen teknoloji içerisinde kendisini sürekli geliştiren ve yenileyen bir kurumumuz olarak bu gün uluslararası anlamda birçok yayın kuruşlu ile rekabet edebilecek konumda ve onların önüne geçmiş durumdadır. Ben başta TRT Genel Müdürümüz olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kurumumuzu önceki döneminden başlayarak bu güne kadar getiren herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Metin Yazarı ve TRT Yayıncılık Tarihi Müzesi Vagonu görevlisi Mine Sultan ÜNVER’in ”Sayın Valim Müze Vagonumuzda sizi etkileyen bir köşe var mıydı? Sorusuna Valimiz Sayın Hüseyin AKSOY, “Mutlaka vardı. O ilk radyonun yayını, eski televizyon kameraları ve ilk montaj üniteleri beni etkiledi. Çok farklı ve çok büyük aletler, süreç içerisinde teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişiyor, gelişiyor ve küçülüyor. Daha teknolojik ürünler ile yayın hayatımıza devam ediyor. Bu gelişimi bir anda görebilmek, farkı izleyebilmek ve hissetmek oldukça önemli.”dedi.

Röportajın ardından müze anı defterini imzalayan Vali Hüseyin AKSOY anı defterine, “TRT’nin Kuruluşu’nun 50. Yıl Etkinlikleri kapsamında Samsun’a gelen TRT Müze Vagonu’nu gezmekten büyük bir memnuniyet duydum. Radyo ve Televizyon gelişim sürecini bizlere yansıtan bu güzel çalışmayla aynı zamanda Türkiye’deki gelişimi de görme fırsatı bulduk. Kurulduğu günden itibaren kendisini sürekli geliştiren TRT kurumumuzu kutluyor, emeği geçen bütün kişilere teşekkür ediyorum.” cümlelerini yazdı.

Ziyarete ayrıca TCDD Samsun Gar Müdürü Ergani ÇEKİÇ, Samsun Piri Reis Anadolu Ticaret Meslek ve İletişim Meslek Lisesi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.