Dabak lojistiği anlattıDabak lojistiği anlattı :Rize’nin beklentilerinin anlatıldığı sunumda Dabak, lojistik merkez, havaalanı, demiryolu, Rize limanı gibi konulardan söz etti.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesinin ev sahipliğinde yapılan Genel İdare Kurulu (GİK) toplantısına katılan Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak, Ulaştırma ve Denizcilik Bakanı Lütfi Elvan’a, Bakanlığın sorumluluk alanına giren konularda Rize sunumu yaptı. Sorunları ve çözüm önerileri ile Rize’nin beklentilerinin anlatıldığı sunumda Dabak, lojistik merkez, havaalanı, demiryolu, Rize limanı gibi konulardan söz etti.

Sunumunda, İyidere lojistik merkez projesi üzerinde önemle duran Başkan Dabak şöyle dedi: “Türkiye’deki en derin liman Mersin limanıdır ve derinliği 12 metredir. Rize’nin çevre illerindeki limanlar 7-8 metre derinliğe sahipken, Süveyş Kanalı 18 metre derinliktedir. İyidere’de deniz derinliği 20-25 metrelere ulaşmaktadır ki, bu derinlik ağır tonajlı gemilerin kolaylıkla yanaşabileceği dünyanın önemli bir lojistik merkezi olabilir. Ovit tünelinin açılmasıyla beraber burada yapılacak lojistik merkez, 538 km’lik Samsun-Sarp arası demiryolu bağlantısının sağlanmasıyla yük ve yolcu taşımacılığının en ucuz ve riski az yöntemlerinden olan demiryolu taşımacılığından Anadolu’yu Orta Asya’ya bağlayan İpekyolu tekrar hayata geçmiş olacaktır. Bu yatırım bölgesel bir yatırımdan çok ulusal düzeyde düşünülmesi gereken bir büyük proje olmalıdır.”

MÜSİAD Rize Şube Başkanı Mahmut Dabak, sunumunun ardından Bakan Elvan’a son yıllarda Rize’de yapılan yatırımlardan dolayı teşekkür etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.