Eskişehir – Gebze yüksek hızlı tren hattının açılışı vandalizm yüzünden ertelendiEskişehir – Gebze yüksek hızlı tren hattının açılışı vandalizm yüzünden ertelendi :Demiryolu ağlarını geliştirmeye kendini adamış olan Ankara İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattının, Eskişehir –Gebze kesimini 2014 yılının ilk çeyreğinde açmayı planlıyordu. Ancak 26 Mayıs tarihinde yaptığı açıklama ile Ulaştırma Bakanlığı hattın açılışının ertelendiğini ilan etti. Bu gecikmenin hat boyunca yaşanan bazı vandalizm olaylarından kaynaklandığı resmen teyit edildi.

Bahsi geçen kesim aslında Eskişehir ile Köseköy arasında 188 km’lik yeni bir güzergah yapımı ile Köseköy ve Gebze arasında 56 km’lik konvansiyonel tren hattının modernleştirilmesi işini kapsıyor.

Bakanlıktan gelen raporlara göre hasar sinyalizasyon ve haberleşme ekipmanlarına verildi. 60 ayrı noktada 70 adet hat devresi çalındı ve 200 kesimde sinyalizasyon ve haberleşme kablosu ya kesildi ya da çalındı. Bakanlığın açıklamasında bunun “basit bir hırsızlık olayının ötesinde sistematik bir sabotaja dönüştü” denilmekte. Açılışın Haziran ayında yapılacağı belirtildi.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.