Mersinde Tren ile Servis Minibüsünün ÇarpışmasıMersinde Tren ile Servis Minibüsünün Çarpışması :Mart ayında 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan tren ile servis minibüsünün çarpıştığı kazayla ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, görevlinin kaza öncesi bariyerleri kapatmadığı tespitine yer verildi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebiyle hazırlanan bilirkişi raporunda, Fahri Kaya yönetimindeki işçileri taşıyan minibüsün hemzemin geçide geldiği sırada, her iki taraftaki bariyerlerin açık olduğu ve bu esnada kazanın meydana geldiği belirtildi. İş kazası olarak nitelendirilen olayda, hiç kimsenin kastının bulunmadığı vurgulandı.

Hemzemin geçit görevlisi Erhan Kılıç’ın kaza sırasında dalgın olabileceğinin anlatıldığı raporda şunlar kaydedildi:

“Servis aracının geçtiği sırada kesinlikle bariyerlerin açık olduğu kanaatindeyim. Aracın bariyerleri zorlayıp geçmesi mümkün değildir. Bariyerlerde aşınma ve kırılma tespit edilmemiştir. Görevlinin bir dalgınlık sonucunda bariyerleri kapatmadığı anlaşılmıştır. Erhan Kılıç’ın birinci derecede yüzde 60 asli kusurlu olduğu görüşündeyim.”

Kazanın meydana geldiği yerin yakınlarında bulunan konteynerlerin bariyer görevlisi ile araç sürücülerinin görüş açılarını olumsuz etkilediği tespitine de yer verilen raporda, hemzemin geçitte yeterli uyarı sistemlerinin bulunmadığı gerekçesiyle de Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü’nün birinci derecede yüzde 30 asli kusurlu olduğu belirtildi.

Minibüs sürücüsü Kaya’nın ise bariyerlerin açık olması durumunda dahi yol kontrolü yapması gerektiği, bu nedenle ikinci derecede yüzde 10 tali kusuru olduğu ifade edildi.

  • 15 yıla kadar hapis istendi

Öte yandan soruşturma kapsamında cumhuriyet savcısı tarafından hazırlanan iddianamede, kazada Sinan Özpolat, Oğuzhan Beyazıt, Mine Serten, Onur Adlı, Ayhan Akkoç, Mehmet Akşam, Ünal Acar, Harun Salık, Cavit Yılmaz, Kenan Erdinç’in olay yerinde, Mustafa Doygun ile Halil Demir’in tedavi gördükleri hastanede hayatını kaybettiği hatırlatıldı.

Kaza anında bariyerlerin açık olduğu, sürücünün ise hızını azaltmadan geçide girdiği bildirilen iddianamede, çarpışmanın bu sırada meydana geldiği kaydedildi.

İddianamenin kabul edilmesiyle bariyer görevlisi Erhan Kılıç ile minibüs sürücüsü Fahri Kaya için taksirle birden çok kişinin ölüme neden olmaktan 3 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Trenin iki makinisti hakkında ise kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi

Merkez Akdeniz ilçesinde 20 Mart’ta, yolcu treni ile servis minibüsünün hemzemin geçitte çarpışması sonucu 12 kişi ölmüş, 3 kişi yaralanmış, bariyer görevlisi ile minibüs sürücüsü tutuklanmıştı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.