Yıllarca beklenen demiryolunda yük taşımak karayolundan pahalıya çıktıYıllarca beklenen demiryolunda yük taşımak karayolundan pahalıya çıktı :Denizli’den İzmir Alsancak ve Aliağa limanlarına ihraç edilecek mermer ve tekstil yükünü taşıyacak demiryolu için Honaz ilçesinde. Kaklık Lojistik Merkezi yapıldı. 2007 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar çerçevesinde 12 milyon lira harcandı ancak hesaplamalarda, TCDD’nin koyduğu ücret tarifesine lojistik merkezine getirme ücreti de eklenince demiryolu taşıması, karayoluna göre daha pahalıya geldi.

TCDD’ye ait Kaklık Lojistik Merkezi’nin tamamlanması dolayısıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Denizli Valisi Abdülkadir Demir, TCDD İzmir 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay, Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Enver Timurboğa, Honaz Kaymakamı Turgut Gülen, Belediye Başkanı Turgut Devecioğlu ve ilgili daire müdürleri katıldı. Toplantıda konuşan Timurboğa, Denizli’den İzmir’e yük göndermek için gerekli saha çalışmasının yapıldığını belirterek, “Burada bizim sıkıntımız, fabrikalardan, OSB’lerden buraya gelişin bir maliyeti var. Biz buna elleçleme diyoruz. Bunu demiryolu ücretinin üzerine koyduğumuzda, şu anda karayoluyla rekabette bir sıkıntı yaşıyoruz. Bunu yenmek için TCDD Lojistik Daire Başkanlığı bir çalışma yapıyor.” dedi.

Vali Demir ise Kaklık Lojistik Merkezi’nin 120 bin metrekarelik alana sahip, yıllık 250 bin tonluk yükleme boşaltma kapasitesinde olduğunu kaydetti: “Yükleme boşaltma hizmetleri için üç adet portal vinç yolu, hizmet binasında gümrükleme faaliyetlerinin merkezde yapılabilmesi için gerekli ofisler bulunmaktadır. Demiryolları, uzun vadede ülkede en kârlı taşıma biçimidir. Türkiye, demiryolu taşımacılığında hem altyapı hem organizasyon anlamında çok zor noktalardan bugünlere geldi.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.