18 yaşından küçüklere yolcu bileti satışı yasaklandı

18 yaşından küçüklere yolcu bileti satışı yasaklandı :Yozgat Valiliği, otobüs terminallerinde ve tren istasyonlarında yanında velisi veya vasisi bulunmayın 18 yaşından küçüklere bilet satışını yasakladı.Yozgat Valiliği, ailesinin ve kurumun bilgisi dışında evden veya yurtlardan kaçan ya da kaybolan çocukların bulunduğu bölgeden başka yerlere gitmesini önlemek amacıyla otobüs terminallerinde ve tren istasyonlarında yanında velisi veya vasisi bulunmayın 18 yaşından küçüklere bilet satışını yasakladı.

Yozgat Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ailesinin ve kurumun bilgisi dışında evden veya yurtlardan kaçan veya kayıp olan çocukların başlarına gelebilecek, ileride yaşamlarını olumsuz yönde etkileyecek olayların engellenmesi, izinsiz il dışına çıkmalarını önüne geçilmesi, ailelerindeki kayıp çocuk infialinin yaşanmaması amacıyla Yozgat il sınırları içerisinde bulunan şehirlerarası otobüs terminallerinde, tren istasyonlarında bunların firma acentelerinde ve bilet satış yerlerinde 18 yaşında küçüklere bilet satışı yapılmasının valilik yönergesiyle yasaklandığı belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere verildi: “Bu yönerge il genelinde 18 yaşından küçüklere şehirlerarası otobüs terminallerinde, istasyonlarda, acentelerde bilet satışının düzenlenmesini hususlarını kapsamaktadır. 18 yaşından küçükler seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilci bulunmadan yalnız başına bilet talep etmeleri halinde iletişim araçları ile velisi, vasisi, kanunu temsilcisi ile irtibata geçilerek çocuğun seyahatinde bilgilerinin olup olmadığı teyit edilir, bu durum tutanağa bağlandıktan sonra bilet satışı yapılır. Çocuk öğrenci olduğu için seyahat edeceğini söylüyor ve bunu öğrenci belgesiyle ispat edebiliyorsa ailesi ile irtibata geçilmesine gerek yoktur. 18 Yaşından küçükler yalnız başına bilet talep etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin bilgisinin olmadığı tespit edilmesi halinde derhal kolluk görevlilerine bildirilecektir.”

Armin

Rail Industry Show 2020

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar