Trans Sibirya demiryolu Avrupa ile Asya arasındaki bir köprüdür

Trans Sibirya demiryolu Avrupa ile Asya arasındaki bir köprüdür :Dünyanın en uzun demiryolu olan Trans Sibirya demiryolu yapmak planları 13 Haziran 1891’de oluşturulmuştu. Rusya imparatoru 3. Aleksandr tarafından o gün çıkarılan kararnamede şöyle deniliyordu: Tüm Sibirya’dan geçecek demiryolu yapımına başlamayı emrediyorum. Bu demiryolu büyük doğa zenginliklerine sahip olan Sibirya’nın bölgelerini iç demiryolu hatlarına bağlamalı.


Sibirya’nın doğal zenginliklerine erişim insana çok zordu. Böyle olsa da Sibirya’ da, geliştirilmesine başlandıktan 200 yıl sonra işletmeler ve maden ocaklar, Uzakdoğu kıyılarında ve nehirlerin ağızlarında limanlar vardı. Deniz yolu güvenilir olsa da çok vakit alır. Sibiryaın değişik bölgeleriyle Rusya’nın merkezi arasında daha çabuk devamlı bir bağlantının sağlanmasına ihtiyac vardı.

Yapımı 10 yıldan fazla sürmüş Trans Sibirya demiryolu 14 Temmuz 1903-te hizmete açıldı. Başlangıç noktası Moskova’nın Yaroslavl gazı ve son noktası Pasifik limanı Vladivostok’un garıdır. 16 büyük nehirden,Baykal gölünün çevresinden geçen, hattında 80 büyük kent bulunan Trans Sibirya demiryolunun uzunluğu 9 bin kilometreyi aşıyor..

Demiryolu kurmak için tayga ormanında,bataklıklarda, yolların olmayışı şartlarında çalışan insanlar büyük fedakarlıklar gösteriyordu

Doğuda çalışma şartları özellikle zordu. İyi bir uzman olan yüksek mühendis Orest Viyazemskiy orada işleri yönetiyordu. Nüfusu az olan o yerlerde demiryolu inşaatında çalışacak işçileri bulmak zor olduğundan askerler ve sürgünde bulunanların,mahkümiyet geçirenlerin ist ihdam edilmesi oluyordu. Demiryolu inşaatında l5 bin kadar Çinli ve Japonyalı da çalıştı.. Orest Viyazemskiy ve yardımcıları tüm işçilerle ortak dil bulabiliyordu. Demiryolu inşaatında çalışan yabancılara karşı adaletli ve insani davranışı için Viyazemski’ye Çin ve Japonya imparatorları tarafından nişanlar verildi.

Trans Sibirya demiryolu yapımının tek Rusya için değil,başka ülkeler için de büyük bir önemi vardı. Demiryolu hattı Avrupa ülkelerinin başkentlerini Doğunun en büyük limanlarına bağlamakla aslında Avrupa ile Asya arasındaki bir köprü oldu. Havayolu ulaşımı gelişmeye başladıktan sonra bile Avrasya’da yük taşımacılığındaki büyük rolünü yitirmedi. Günümüzde yılda Trans Sibirya demiryolu hattınan l00 milyon ton kadar yük taşınıyor. Gerçi kapasitesi şimdiki halinde haddini buldu.Oysa nakliyat firmalarının ihtiyaçları arttığı için Trans Sibirya demiryolunu modernize etmek kararlaştırıldı.Modernizasyon projesine Rusya,Çin,Moğolistan,. Belarus, Polonya ve Almanya katılıyor. Çin’in başkenti Pekin’le Almanya’nın Hamburg kenti arasındaki bölgede yük taşımacılığını yetkinleştirmek bu projenin amacıdır.sohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar