Ankara-Sivas Hızlı tren güzergahının akıbeti merak ediliyorAnkara-Sivas Hızlı tren güzergahının akıbeti merak ediliyor :Ankara-Sivas hızlı tren hattının şehir içinden geçmesinin Sivas’a zarar vereceği ile ilgili tartışmalar devam ederken Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’na TCDD tarafından dikilen “Hızlı tren inşaatı” tabelası olayı başka bir boyuta taşıdı. Yetkililerin ‘hızlı tren çalışmalarının mevcut projeye göre ilerlediği’ ve ‘Sivas’a 10 kilometre kaldığı’ şeklindeki söylemleri, ‘güzergâh değişmiyor mu’ sorusunu akıllara getirdi.

Ankara-Yozgat arasında tünel ve viyadük yapım çalışmaları süren hızlı tren çalışmaları Yıldızeli ilçesi yakınlarında yapılan tünel ve alt yapı inşaatları ile ilerlemeye devam ediyor. Sivas içinden geçecek olan hızlı tren hattı için örülecek istinat duvarları nedeniyle şehri böleceği şeklinde başlayan tartışmalar sivil toplum kuruluşları ve Belediye Başkanı Sami Aydın’ın açıklamalarıyla daha da gün yüzüne çıkmıştı. Buna karşın hızlı tren çalışmalarının mevcut projeye göre ilerlemeye devam ettiği ortaya çıktı. Kümbet’te bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı’na dikilen hızlı tren inşaat çalışmalarıyla ilgili tabela konuya başka bir boyut kazandırdı. Yetkililerden edinilen bilgiye göre Hızlı tren çalışmalarının sürdüğü ve alt yapı çalışmalarında Sivas’a 10 kilometre yaklaşıldığı öğrenildi.

HIZLI TREN GÜZERGÂHI DEĞİŞMİYOR MU?

Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmaların devam ettiği kaydedilirken Belediye Başkanı Sami Aydın’ın Bakanlık Müsteşarı Feridun Bilgin ile görüştüklerini ve bir ekip göndererek güzergâh ile ilgili yeniden inceleme yapacaklarını söylemesine rağmen çalışmaların belirlenen proje üzerinden yürümesi ise dikkat çekti. Tünel ve viyadüklerden oluşan alt yapı inşaatlarının devam ettiği hızlı tren çalışmalarının 2016 sonunda bitirilmesi hedefleniyor. Ancak şehir içi güzergahı ile ilgili tartışmalar nedeniyle hızlı trenin gelişinin gecikebileceği belirtiliyor. Belediye Başkanı Sami Aydın’a göre, hızlı trenin etrafına örülecek istinat duvarı ile bazı noktalarda eğim nedeniyle 5 metre yukarıdan gideceği belirtilen hattın şehre zarar vereceği yönündeki tartışmalar sonrası güzergahta değişim olup olmayacağı ise merak ediliyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.